Europa wejdzie w cyfrową walutę? Trwa kolejny etap projektu!

15 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Internet cyfrowe Euro
Źródło: Pixabay.com

Europa podobnie jak inne bloki na świecie pracuje nad wprowadzeniem cyfrowej waluty. Europejski Bank Centralny poinformował o pierwszych sukcesach.

Skłanianie ludzi do odejścia od gotówki nabiera tempa. W ostatnim roku płatności bezgotówkowe przedstawiane są jako jedna z najbezpieczniejszych form realizacji transakcji zakupowych. Wiele osób przekonuje się do tego i chętnie zamienia bilony i banknoty na karty płatnicze, zegarki z opcją płatności i telefony komórkowe. Krokiem, który podejmuje jeszcze mniejszość, jest skorzystanie z technologii RFID, dzięki czemu wszczepiony implant w dłoń pozwala na opłaty w dowolnym sklepie. Wydaje się, że odwrót od cyfrowego pieniądza na ten moment, to tylko myślenie życzeniowe, a cały proces przenoszenia finansów do wirtualnej rzeczywistości nabierze tempa.

Chiny pionierem cyfryzacji życia

Chociaż wiele można zarzucić Chinom, prawda jest taka, że Państwo Środka przez ostatnie trzydzieści lat odniosło sukces, który trzeba docenić. Setki milionów osób wyszło z biedy i awansowało do poziomu klasy średniej, a etos wytrwałej pracy na rzecz rozwoju pasji, państwa i budowania własnego dobrobytu nadal jest tam całkiem silny. Część osób uważa, że Chiny są kolosem na glinianych nogach, ponieważ rozwija się on nierównomiernie i ludzie w różnych rejonach nie mają dostępu do podstawowych usług, a co dopiero do technologii. Jednak prawda jest taka, że ten jeden z największych krajów na świecie obecnie plasuje się na pozycji lidera pod kątem cyfryzacji życia obywateli. Już prowadzone są zaawansowane prace nad wprowadzeniem do użytku cyfrowego Juana z datą ważności. Dlatego kroki Europy w stronę cyfrowego Euro wydają się naturalnym podążaniem za światowymi trendami na świecie.

Uliczny monitoring w Warszawie

Większe bezpieczeństwo i kontrola - tym chwali się Europa

Oczywiście wprowadzenie cyfrowego Euro ma mieć tylko same korzyści, które opierają się przede wszystkim na bezpieczeństwie i wspólnym dobru. Chodzi tutaj między innymi o zapewnienie odpowiedniego poziomu pieniądza w gospodarce, aby lepiej zarządzać cyrkulacją kapitału. Jedną z motywacji ma być kontrola nad rozwojem inflacji tak, żeby utrzymała się ona na bezpiecznym poziomie. Dodatkowo cyfryzacja finansów ma ograniczyć działalność przestępczą, która polega na praniu brudnych pieniędzy.

Aktualnie Europejski Bank Centralny ma za sobą pierwszy etap testów, które przebiegły korzystnie. Dlatego zaplanowano dalsze działania, które mają doprowadzić do wprowadzenia cyfrowego Euro do obiegu. Ma on potrwać 24 miesiące i skupi się na dystrybucji oraz na ostatecznej formie cyfrowej europejskiej waluty, która ma być przede wszystkim wygodna dla końcowego użytkownika. Europejski Bank Centralny jednocześnie podkreśla, iż cyfrowe euro nie zastąpi gotówkowej formy tej waluty, ma być jedynie jej uzupełnieniem.

Czytaj dalej