Firma produkująca zabawki zamierza podbić kosmos!

15 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Droid
Źródło: JAXA

Kosmos fascynuje, jest prawdziwym magnesem i jednocześnie poligonem doświadczalnym dla wielu firm. Dlatego każdy chce się tam pojawić.

Kosmos od początku istnienia ludzkości fascynował. Nawet jeśli pewnych rzeczy nie umieliśmy nazwać, z wielkim zaciekawieniem spoglądaliśmy w gwiazdy. Dzisiaj, jako ludzkość wiemy zdecydowanie więcej o tym, co dzieje się nad naszymi głowami. Jednak nadal pole odnośnie tego, co jeszcze możemy odkryć, jest ogromne. Dlatego bardzo dużo firm z różnych krajów chce zaangażować się w eksplorację kosmosu. Aktualnie w ścisłej czołówce znajdziemy takie kraje, jak Japonia, Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja. Również Europejska Agencja Kosmiczna stara się wypracować coś dla siebie, ale tutaj efekt pracy jest nieco mniejszy. Oczywiście poza samą fascynacją wszechświatem dołączenie do programu kosmicznego to wyróżnienie i okazja do zdobycia bezcennego doświadczenia oraz zarobienia sporej ilości pieniędzy.

Japonia robotami stoi

Chociaż bardzo zaawansowane prace nad robotami prowadzone są między innymi na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, ludzie odpowiedzialni za budowanie droidów pochodzą z Japonii. To właśnie w kraju kwitnącej wiśni od wielu lat prowadzi się badania nad różnymi maszynami. Zaangażowanie Toyoty, Hondy, czy Sony w tego rodzaju projekty pokazuje, jak ważna jest to gałąź przemysłu dla Japończyków. Co prawda współczesne roboty mają na razie niewiele wspólnego z tymi, jakie możemy spotkać w Gwiezdnych Wojnach, ale to nie oznacza, że ludzkość nie robi znaczących korków w tym kierunku. Aktualnie maszyny mają wspomagać człowieka w przestrzeni kosmicznej. Zastępstwo jest możliwe tylko w ograniczonej liczbie zadań, które również są ważne z punktu widzenia misji zakończonej sukcesem. Japońska Agencja Kosmiczna zamierza dołączyć do prawdziwej elity w tym temacie.

Kosmos nauka astronomia ziemia

Robot wielkości piłki do baseballa

Japońska Agencja Kosmiczna pracuje razem z Sony, producentem zabawek Tomy i Doshisha University nad stworzeniem droida wielkości piłki do baseballa. Robot ma ważyć około 250 g, zmieniać kształty w zależności od terenu i sytuacji. Jego podstawowym zadaniem ma być analizowanie terenu przed łazikiem poruszającym się po Księżycu. Misję zaplanowano na 2022 rok i przeprowadzi ją prywatna firma Ispace. Współpraca z Tomy okazała się bardzo cenna, ponieważ producent wiedział, jak maksymalnie można zminiaturyzować robota. Sony ma doświadczenie w budowaniu robotów toczących się. Dlatego ta współpraca zapowiada się na spory międzynarodowy sukces.

Czytaj dalej