Poradnik: Jak podłączyć prostownik do akumulatora? To bardzo łatwe!

15 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Prostownik do akumulatora samochód
Źródło: Pexels.com

Czasami zdarza się tak, że akumulator odmawia współpracy, dlatego w poradniku podpowiadamy, jak bezpiecznie podłączyć baterię samochodu do ładowania.

Najważniejszym generatorem prądu w każdej pojeździe jest alternator. To za jego pomocą świecą się reflektory i kierunkowskazy oraz działa oświetlenie wewnątrz, oraz z radia leci ulubiona muzyka. Akumulator to swego rodzaju stabilizator napięcia, który podtrzymuje cały proces dostarczania prądu do różnych podzespołów w samochodzie, jednak nie jest on odpowiedzialny w głównej mierze za to, czy Twoje auto może odpalić. Bardzo ważna jest dobra współpraca akumulatora z alternatorem.

Dlaczego akumulator może się rozładować?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że za brak charakterystycznego dźwięku rozrusznika odpowiada najprawdopodobniej akumulator. Jeśli jeździmy na krótkich dystansach i alternator ma problem z podładowaniem samochodowej baterii, to po pewnym czasie poziom energii spadnie do wartości, z której włączenie silnika jest niemożliwe. Wtedy następuje ta frustrująca cisza po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Dlatego w dzisiejszym poradnik podpowiemy, co zrobić.

Drugim ważnym powodem, jeśli jest to tradycyjny akumulator z elektrolitem, jest brak wspomnianej substancji w celach, czyli swego rodzaju komorach. W takiej sytuacji należy dolać wody destylowanej do optymalnego poziomu. Na końcu oczywistym faktem, dla którego akumulator przestaje działać, jest jego zużycie, które eliminuje go z dalszej eksploatacji.

Zacznij od przyniesienia baterii do domu! Najlepsza porada

Czytając nasz poradnik, warto zacząć od przyniesienia akumulatora do domu. Do bezpiecznego naładowania akumulatora potrzebne są optymalne warunki. W takim razie, jak wyjąć akumulator z pojazdu?

Wyjmowanie akumulatora z samochodu do ładowania

Najpierw odłączamy zasilanie akumulatora, odczepiając najpierw klemę z ładunkiem ujemnym (czarna), a następnie klemę ładowarki dodatnią, czyli oznaczoną, jako czerwona. Po przeniesieniu ogniwa do domu lub garażu należy przystąpić do drugiego etapu. Przede wszystkim na początek, trzeba bez podłączenia do prądu przypiąć na nowo bieguny do właściwych przewodów. Tym razem zacznijmy od ładunku dodatniego (czerwonego), a jako ostatni przyczepiamy klemę ujemną w kolorze czarnym.

Teraz powinno się ustawić poziom naładowania akumulatora. W różnych poradnikach można spotkać odmienne wartości załadowania baterii. Najlepiej skorzystać z informacji w instrukcji obsługi producenta.

Mechanik w garażu naprawia klasyka

Przed ostatecznym włączeniem zasilania, warto otworzyć jedną z komór z elektrolitem i sprawdzić poziom tej substancji. Jeśli jest on w normie, zostaw to miejsce otwarte, żeby móc co jakiś czas sprawdzić, czy podczas ładowania występuje zjawisko gazowania. Gdy taki efekt wystąpi, powinno się zmniejszyć poziom uzupełniania energii lub całkowicie wyłączyć urządzenie!

Podłączenie akumulatora to odwrotność odłączania

Z poradnika wiadomo już, jak podłączyć akumulator do prostownika. Gdy ogniwo jest naładowane, zanosimy je ponownie do samochodu. Pamiętajmy, żeby przed zamocowaniem baterii na swoim miejscu wypada oczyścić klemy, a także jeśli to możliwe posmarować je specjalnym tworzywem. Na koniec trzeba zacząć od przymocowania ładunku dodatniego, później ujemnego. Gdy skręcimy ze sobą obudowę całego podzespołu, czas na odpalenie samochodu!

Czytaj dalej