Nauka: Zegar Zagłady daje ludzkości 100 sekund!

15 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Zegar Zagłady
Źródło: Pexels.com

Badacze z Biuletynu Naukowców Atomowych stworzyli Zegar Zagłady w 1947 roku. W 2021 pozostaje ludzkości 100 sekund! Nauka bije na alarm.

Zegar Zagłady powstał między innymi po to, żeby uświadomić ludzkości, jak wzrost stworzonych przez człowieka zagrożeń zbliża całą populację do samozagłady. Symbolicznie określonej, jako godzina dwunasta. W 2021 roku członkowie Biuletynu Naukowców Atomowych, którzy zajmują się polityką, a także nauką dali symboliczne 100 sekund całej planecie przed dniem zagłady.

W 1947 roku nauka dawała ludzkości 7 minut

Powołanie do życia pomysłu Zegara Zagłady w 1947 roku wiązało się z czasem tuż po II wojnie światowej i obserwacją rosnących napięć pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Wtedy jednym z największych zagrożeń była broń jądrowa. Już w 1953 roku, gdy konflikt na linii USA i ZSRR osiągnął prawdopodobnie swoje apogeum, naukowcy z Biuletynu Naukowców Atomowych dali ludzkości dwie minuty.

Wybuch bomby atomowej zagłada

Lata mijają zagrożenie pozostaje to samo

Choć od 1953 roku minęło wiele lat, a ludzkość symbolicznie cofnęła Zegar Zagłady kilkukrotnie, dając sobie nieco więcej czasu, to współczesne zagrożenia dla świata i życia na Ziemi pozostają takie same. Niepokój naukowców budzą arsenały jądrowe największych państw świata. Między innymi Stanów Zjednoczonych, Rosji, a także Chin. Jednak potencjał militarny Iranu, Iraku, a także innych z pozoru mniej istotnych graczy, może przyczynić się do zniszczenia życia na Ziemi. Dlatego nauka alarmuje, że zostało nam niewiele czasu.

Sąd Ostateczny nieuchronność czasu

Zmiany klimatu - nowe zagrożenie dla ludzkości

Świat w 2020 roku praktycznie się zatrzymał, dlatego poziom dwutlenku węgla na Ziemi spadł o 17%, jednak to efekt przyjętej przez wiele państw strategii na walkę z zarazą. Taki chwilowy spadek związku chemicznego, który ma wpływ na ocieplenie klimatu, to z jednej strony dobry znak. Z drugiej jednak strony pokazuje, jak w normalnych czasach ludzie niewiele robią, aby jeszcze lepiej chronić swoją planetę. Naukowcy uważają, że jeśli ludzkość zlekceważy ten problem, to następne pokolenia będą miały do ludzi żyjących w XXI wieku ogromny żal.

Po raz pierwszy od dawna zegar stoi

Ze względu na inne problemy, a także zagrożenia, z jakimi boryka się obecnie ludzkość, naukowcy postanowili utrzymać status quo. Zegar Zagłady daje ludzkości sto sekund. To dość dobra informacja, ponieważ jako mieszkańcy Ziemi, mieliśmy tendencje do skracania czasu, który prowadzi nas do strasznego końca. Czy uda się cofnąć czas o przynajmniej kilka minut? Paradoksalnie czas pokaże.

Czytaj dalej