Księżyc z własnym systemem nawigacji?! Komu on jest potrzebny?

14 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Rakieta NASA system GPS program Artemis
Źródło: Pixabay.com

Księżyc, jako jedyny naturalny satelita Ziemi wzbudza spore zainteresowanie naukowców. W ostatnim czasie pojawił się pomysł, aby stworzyć na nim system GPS

Oczywiście w przybliżeniu będzie to system GPS, ponieważ nie do końca da się odtworzyć zasadę działania z Ziemi. Co ciekawe takie działanie ma pewien sens i wskazuje na to, że zaangażowanie w eksplorację kosmosu w tym wyprawy na Księżyc, to prawdopodobnie będzie coś więcej, niż zaprezentowanie światu, iż ludzkość nadal może pojawić się na srebrnym globie. W przeciwnym razie, jaki jest sens wykładania sił i środków na system, który jest jednorazowego użytku? Potrzeba zbudowania takiego zestawu nadajników, które pomogą w nawigowaniu po Księżycu, wydaje się uzasadniona również z przyczyn technicznych. Misje załogowe dotychczas były zmuszone do korzystania z własnych instrumentów nawigacyjnych. Chociaż systemy stosowane w kosmosie są wielokrotnie testowane, zawsze może dojść do awarii. W takiej sytuacji załoga misji kosmicznej jest w zasadzie bezbronna, dlatego powstanie system bezpieczeństwa.

Masten Space zbuduje system nawigacji

Firma odpowiedzialna za zbudowanie systemu nawigacji to startup, ale z dużymi ambicjami. Według jego reprezentantów Księżyc otrzyma system radiolatarni nawigacyjnych, pozycyjnych i czasowych, które pomogą załodze w określeniu swojej pozycji. Oczywiście to wszystko pojawi się na Księżycu, zanim wyląduje tam pierwsza misja załogowa od wielu dekad. Ze względu na złożoność projektu ludzie, którzy pomogą stworzyć odpowiednią infrastrukturę, będą pochodzić również z sektora wojskowego. Termin realizacji zaplanowano na 2023 rok, ponieważ rok później ma wystartować pierwsza misja załogowa na Księżyc w ramach programu NASA pod nazwą Artemis.

Kosmos nauka astronomia ziemia

Lot na Księżyc za 100 mld dolarów!

Gdy mamy do wydania 100 mld dolarów, niecałe trzy lata, a naszym celem jest lot na Księżyc, to tak na serio w zasadzie nie ma miejsca na błędy i wszystko musi pójść idealnie. Taki pośpiech po stronie NASA ma przynajmniej jedną przyczynę: polityczne zapędy rządu USA. Eksperci z amerykańskiej agencji kosmicznej zdają sobie sprawę, że im programy kosmiczne trwają dłużej, tym są droższe i wzrasta prawdopodobieństwo ich zamknięcia przed zakończeniem prac. Poza tym istnieje pewnego rodzaju presja na ludzi pracujących w NASA, ponieważ takie państwa, jak Chiny, Indie i kilka mniejszych bardzo szybko dołączają do kosmicznego wyścigu. Bycie pierwszym w przestrzeni kosmicznej ma wymiar propagandowy.

Misja Artemis I - próbny, bezzałogowy lot statku kosmicznego Orion wokół Księżyca. Oriona wyniesie w kosmos rakieta Space Launch System, a samą misję zaplanowano na 2021 rok.
Misja Artemis II - załogowy lot statku kosmicznego Orion wokół Księżyca. Misję zaplanowano na 2023 rok
Misja Artemis III - załogowy lot statkiem Orion na orbitę Księżyca, skąd astronauci przemieszczą się na jego powierzchnię specjalnym lądownikiem. Misja Artemis III ma odbyć się w 2024 roku.

Czytaj dalej