Internet pozbył się hakerów REvil? Grupa cyberprzestępców nie działa!

14 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Cyberprzestępcy rozbici grupa REvil
Źródło: Pixabay.com

Ataki cyberprzestępców to jeden z poważniejszych problemów współczesnego świata. Internet zauważył, że jedna z najgroźniejszych grup nie działa.

O tym, jak duże mogą być szkody dla firm, którymi zainteresują się cyberprzestępcy, informowaliśmy wielokrotnie. Wspominaliśmy również, że prawdopodobnie czekają nas czasy, w których takie ataki przejdą w pewien sposób do naszej codzienności. Na bardzo podobnej zasadzie, jak w każdym większym i mniejszym mieście grasują kieszonkowcy i trzeba się z tym liczyć, że możemy być przez nich okradzeni. Na przestrzeni tego roku słowo haker przestało mieć znaczenie, ponieważ to już ktoś więcej, niż człowiek walczący z systemem dla idei. Wytykający błędy i czerpiący z tego radość. Obecnie mówi się bardziej o cyberprzestępcach, ponieważ ich obecność w wirtualnej rzeczywistości wydaje się bardziej szkodliwa z powodu wymuszania wysokich okupów i zaburzania funkcjonowania całej infrastruktury.

Internet wrzał od ataków na rurociągi i wielkie korporacje!

Częstotliwość ataków cyberprzestępców w ostatnim czasie, szczególnie w końcówce pierwszej połowy roku bardzo mocno się nasiliła. Prawdziwi giganci w swoich sektorach mieli problemy, ponieważ ofiarami wirtualnych przestępców padły takie firmy jak: Apple, Microsoft, NBA, EA Sports, JBS, Colonial Pipeline i wiele innych. Również w Polsce politycy doświadczyli na własnym sprzęcie komputerowym, jak wygląda niekontrolowany wyciek danych. Wtedy wiele osób wskazywało na Rosję, jako takie miejsce, z którego te wszystkie działania są inspirowane. Wydawało się, że to jest nowy sposób Rosji na zwrócenie na siebie uwagi na arenie międzynarodowej. Jeśli faktycznie tak było, to po spotkaniu Joe Biden, Władimir Putin, mamy nagłe zatrzymanie takich ataków i wręcz zniknięcie jednej z grup hakerskich REvil. Czyżby udało się dopiąć polityczny deal?

Młodzi hakerzy

Dark Web bez jednej ze znanych grup?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że równolegle do Internetu, jaki znamy, funkcjonuje jeszcze coś takiego, co bardzo często nazywa się Dark Webem. Tam znajdziemy niemal wszystko, od możliwości wyrobienia nowej tożsamości, przez szereg informacji na temat teorii spiskowych, broni i innych. W tych realiach działają również cyberprzestępcy, między innymi grupa REvil, jednak zrobiło się o niej zbyt cicho. Jak na Twitterze podaje Lawrence Abrams, specjalista z BleepingComputer, wyłączona jest także strona do płatności okupu. Co więcej, anonimowa grupa badaczy vx-underground pisze, że „Unknown” (pod takim pseudonimem w sieci aktywny był jeden z członków gangu REvil), jest nieobecny na forach hakerskich od 8 lipca. Czy to oznacza, że grupa została rozbita? Na tę chwilę wiele na to wskazuje.

Czytaj dalej