Chcesz być bardziej anonimowy? Możesz odmienić swój smartfon!

14 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Mobile
iPhone 7 zastrzeżenie numeru telefonu
Źródło: Pixabay.com

Zdarza się, że ludzie chcą zachować swoją anonimowość na wielu polach. W XXI wieku jest to nadal możliwe, wystarczy znać triki, jak ukryć smartfon.

Czasy książek telefonicznych odeszły w przeszłość, teraz telefon stacjonarny można spotkać w instytucjach publicznych i niektórych firmach. Do wyszukania numeru telefonu używamy najczęściej Internetu, ponieważ tam obecnie znajdują się niemal wszystkie informacje. W związku z tym wydaje się, że zastrzeżenie numeru połączenia, jest dzisiaj niemożliwe. Na szczęście to nie do końca prawda i nadal możemy stać się niewidzialni dla innych, występować jako numer nieznany, bądź zastrzeżony.

Telefonia komórkowa nadal pozwala zachować anonimowość

Zbieranie danych o użytkownikach jest powszechne, teraz zwykłe kupienie karty do telefonu, za którą co miesiąc musimy płacić, żeby ją doładować, wiąże się ze skomplikowanym procesem rejestracji w salonie. Niegdyś karty prepaid pozwalały zachować sto procent anonimowości, ponieważ kupowaliśmy tylko numer, którym mogliśmy dowolnie zarządzać. Z tego przywileju korzystali również przestępcy, którzy przy pomocy takich kart, mogli niemal bezkarnie realizować różne zadania. Dlatego z powodu zwiększenia kontroli nad tym, kto jest właścicielem danego numeru, wprowadzono obowiązkową rejestrację danych osobowych. Potwierdza się je dokumentem tożsamości, w związku z tym ryzyko fałszerstwa wydaje się mniejsze.

Uliczny monitoring w Warszawie

Jednak zachowanie anonimowości to nie jest tylko domena osób ze świata przestępczego, ponieważ ludzie odpowiedzialni za sprzedaż bezpośrednią lub telefoniczną, każdego dnia muszą wykonać dziesiątki połączeń. Z tego tytułu ludzie zajmujący się sprzedażą, a dokładnie ich numery telefonu, są rozpoznawalne w określonym środowisku. Żeby dać sobie większą szansę na udaną rozmowę handlową, wielu handlowców decyduje się zastrzec numer telefonu. Dzieje się tak na potrzeby jednego połączenia lub na stałe, wszystko zależy od ustawień, jakie wybierzemy przed wykonaniem telefonu.

Smartfon z niewidocznym numerem telefonu - jak to zrobić?

W Polsce dominują smartfony z systemem operacyjnym Android, dlatego na przykładzie tego oprogramowania pokazujemy całą ścieżkę, jaką trzeba wykonać do zrealizowania połączenia w sposób anonimowy. Na początek jednorazowe zastrzeżenie numeru, polega na wpisaniu przed docelowym numerem telefonu odbiorcy specjalnego kodu: #31# i numer telefonu. W ten sposób osoba po drugiej stronie słuchawki nie dowie się, kto dzwoni, do chwili, gdy odbierze połączenie.

Oczywiście producent przewidział również taką sytuację, gdzie chcemy każdorazowo mieć zastrzeżony numer. W tym przypadku Android też ma określone rozwiązania. Po pierwsze trzeba kliknąć symbol słuchawki telefonu. Dalej przejść do panelu ustawienia po prawej stronie u góry, tam znajdują się czarne kropki. Na tym etapie wyszukujemy konta telefoniczne. W tym momencie należy zdecydować się na opcje zaawansowane, gdzie decydujemy się na ID rozmówcy. W ostatnim kroku należy wybrać, ukryj numer. W ten sposób nasze połączenie nie ma jasno wyświetlonego numeru telefonu do obcych osób.

Czytaj dalej