Statek dla księcia Omanu zaprzecza nauce? Zobacz, co to takiego!

14 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Oturi latający jacht dla księcia Omanu
Źródło: Octuri

Futurystyczne projekty zawsze wzbudzają sporo emocji. Nauka zapoznała się z najnowszym pomysłem Yelken Octuri. Co wiemy o tym super luksusowym jachcie?

Od wielu lat wiadomo, że najbogatsi ludzie na świecie mogą sobie pozwolić na indywidualne projekty, stworzone tylko dla nich. Istnieje dość wąska grupa projektantów, którzy podejmują się stworzenia wyjątkowych konstrukcji, które zadziwiają świat. Na pewno na sporo uwagi zasługuje sama inspiracja nowym jachtem. Okazuje się, że pomysł zaczerpnięto między innymi z wojska, a dokładnie od rosyjskiej maszyny o nazwie "Projekt 903", czyli Ekranoplan, który służył w rosyjskiej armii jeszcze nie tak dawno temu. Sporo elementów nawiązuje również do pojazdu zbudowanego dla amerykańskiej armii o nazwie Hercules H-4. Ta drewniana łódź latająca de facto była największym transportowcem o szkielecie drewnianym na świecie. Jednak ta maszyna nie doczekała się seryjnej produkcji.

Yelken Octuri zmienia przemysł lotniczy

Wydaje się, że połączenie ze sobą samolotu z łodzią o luksusowym charakterze, jest tak szalonym pomysłem, że trudno wyobrazić sobie jego realizację. Jednak Yelken Octuri przekonuje, że jest to możliwe, ponieważ dysponujemy już technologią, która może taki pojazd zbudować. Jeśli najnowszy jacht wyjdzie z wizualizacji na halę produkcyjną, z pewnością świat zobaczy wyjątkowy projekt w historii. Na uwagę zasługuje kilka ciekawych rozwiązań, które niewiadomo, jak sprawdzą się w praktyce. W teorii można skorzystać z ogromnych żagli, które przekształcają się w skrzydła. Zmieniają one położenie z pionowego na poziomy i ustawione równolegle do powierzchni wody pozwalają na wznoszenie. W powietrzu łódź napędzana czterema silnikami dwuśmigłowymi Nissen & Brasseur, może lecieć z prędkością do 390 km/h.

Jacht Octuri żagle

Blisko 50 metrów luksusu

Yelken Octuri zdaje sobie sprawę, że luksus jest najważniejszy. Dlatego jego wyjątkowy jacht ma blisko 50 m długości i dwa pokłady. Łącznie to około pięciu pomieszczeń, ponieważ na górnym pokładzie znajdziemy trzy pokoje oraz łazienkę. Na dole przewidziano kuchnię, toaletę i schowek. Wszystko to oczywiście wykonane z najlepszej jakości materiałów na świecie. Choć książę Omanu na razie nie ustosunkował się do projektu, wiadomo, że wzbudził on spore zainteresowanie na świecie. Nie do końca wiadomo, czy projekt kiedykolwiek opuści deski kreślarskie, jednak dość duża grupa osób złożyła zapytanie o cenę tej maszyny. Na Ziemi z pewnością znajdzie się kilka osób, które zechciałby mieć ten unikatowy projekt dla siebie.

Czytaj dalej