Koniec współpracy? Kosmos znowu podzielony?!

14 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Rckets lunch start rakiety USA I Rosja w konflikcie
Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowa współpraca w eksploracji tego, co kryje kosmos, to wypracowany przez wiele dekad kompromis. Jednak może on ulec poważnej zmianie.

Z historii pamiętamy, jakim dużym zagrożeniem dla świata była zimna wojna. Rywalizacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim kilkukrotnie stawała na ostrzu noża i dosłownie jedna lub dwie zbyt pochopne decyzje, abyśmy byli świadkami trzeciego konfliktu światowego. Najprawdopodobniej na skalę jądrową. Na szczęście sprawę udało się załagodzić, a cały wyścig przestał mieć aż takie znaczenie, ponieważ od kilku dekad USA i Rosja współpracują między innymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jednak cała współpraca może zostać zerwana, ponieważ Rosja planuje zbudować swoją własną stację kosmiczną.

Stoimy na progu nowej zimnej wojny?

Oczywiście wiele osób może zauważyć analogie do tego, co działo się w przeszłości. Aktualnie jesteśmy świadkami dość mocnych argumentów po jednej i drugiej stronie, które przykrywa płaszczyk dyplomacji. Jednak dość otwarcie mówi się o znacznym zbliżeniu Chin z Rosją, ponieważ te dwa kraje podpisały wstępne umowy o współpracy na rzecz dalszej eksploracji kosmosu. Chiny, jako jedno z najbardziej wpływowych aktualnie państw na świecie, w szybkim tempie goni Stany Zjednoczone w wyścigu kosmicznym. Wyprawy na Księżyc, czy misja na Marsa, to tylko kwestia czasu. NASA zarzuca Chinom zbyt szybką ekspansję, ponieważ uważa, że nie ma w niej poszanowania pewnych zasad. Jednak ten głos nie spotkał się w zasadzie z żadnym odzewem.

Stany Zjednoczone postawione pod ścianą przez Chiny

Stany Zjednoczone są w zasadzie w dość patowej sytuacji. NASA ma zakaz rozpoczynania rozmów na temat współpracy z Chinami ze względu na tzw. poprawkę Wolfa, ustawę z 2011 roku, która zakazuje amerykańskiej agencji kosmicznej angażowania się we współpracę z chińskimi agendami rządowymi, chyba że zostanie to wyraźnie zatwierdzone przez FBI lub Kongres. Jednak prawdopodobnie do tego nie dojdzie. Spodziewam się, że będziemy mieli zupełnie nowy wyścig na Księżyc z Chinami i Rosją przeciwko USA – powiedział Nelson w rozmowie z CNN Business. Jego zdaniem przekreśli to ostatnie 45 lat pokojowej współpracy Stanów Zjednoczonych z ZSRR a potem Federacja Rosyjską. Bill Nelson podkreślił, że jego zdaniem ta współpraca powinna być kontynuowana i ma nadzieję, że wypowiedzi rosyjskich polityków są tylko „straszakiem”, a nie zapowiedzią faktycznego zerwania współpracy. Dlatego od decyzji Rosji oraz Chin zależy najnowsza pozycja USA w kosmosie.NASA

Czytaj dalej