Gadżety - roboty z ludzką mimiką budzą większe zaufanie? Znamy odpowiedź

14 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
Eva Humanoid z mimką z USA
Źródło: COLUMBIA ENGINEERING

Tworzenie robotów, które potrafią nawiązywać relacje emocjonalne z ludźmi, to prawdopodobnie zbyt posunięte gadżety. Jednak naukowcy podejmują próby.

Emocje są jednymi z najtrudniejszych i zarazem najważniejszych rzeczy w życiu. To od nich zależy nasze nastawienie do drugiej osoby, dnia w pracy, czy sytuacji. Chociaż wydaje się nam, że jesteśmy osobami racjonalnymi, tak na serio większość podejmowanych decyzji opiera się wyłącznie o emocje. Dlatego nauczenie się panowania nad uczuciami i dostosowania ich do określonej sytuacji wydaje się trudne dla ludzi. A co gdyby nauczyć emocji roboty? Tak proste i zarazem trudne zadanie, niesie ze sobą szereg problemów oraz wyzwań.

Roboty są sprawniejsze od człowieka z założenia

Dzisiaj traktujemy roboty, jako ciekawe gadżety. Jednak naukowcy pracują nad tym, żeby jak najwięcej maszyn mogło wspomagać lub wręcz wyręczać ludzi w wielu zadaniach. Taka podstawa w koncepcji robotów oznacza, że z założenia są one sprawniejsze od ludzi. Nie męczą się, nie potrzebują snu. Mogą pracować niemal cały czas z taką samą dokładnością. Są silniejsze, szybsze i bardziej zwinne. Dlatego obdarowanie maszyn uczuciami, może mieć wręcz katastroficzne skutki. Wydaje się, że scenariusz związany z tym, iż roboty przejmują władzę nad ludźmi, to jedynie scenariusz na film fantastyczny klasy B. Jednak z punktu widzenia obecnej technologii wydaje sie to, jak najbardziej realne.

Maszyny obdarte z emocji są trudniejsze w komunikacji

Z drugiej strony wracamy do tego o czym jest napisane na początku. Ludzie większość swoich decyzji opisują poprzez emocje. Dlatego przekazywanie informacji w sposób niewerbalny, to jedna z najważniejszych cech każdego człowieka. Tak najlepiej odczytujemy komunikaty i możemy z dużym prawdopodobieństwem ocenić, czy kogoś rozumiemy, lubimy, albo i nie. Dlatego dodanie charakterystycznej dla człowieka mimiki twarzy i dostosowanie jej do potrzeb, dzięki nauczeniu robota, wydaje się sensowne. Badania pokazują, że maszyny, które mają humanoidalną budowę, spotykają się z lepszym zainteresowaniem człowieka.

Agility Robotics

Stany Zjednoczone zbudowały humanoida Eva

Eva to najnowszy projekt Uniwersytetu Columbia, ponieważ Eva, jako droid potrafi naśladować i dostosowywać mimikę twarzy do osób znajdujących się w jej otoczeniu. Dodatkowo potrafi łączyć ze sobą określone emocje, dlatego odwzorowanie radości połączonej ze zdziwieniem wydaje się całkowicie do zrobienia. Zbudowanie takiej maszyny, może nie ma wielkiego znaczenia dla jej istnienia, ale ludziom poprawi jej odbiór, a to wpływa na funkcjonalność i zainteresowanie nią.

Czytaj dalej