Szykuje się powrót do biura i home office? Znamy odpowiedź!

14 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Praca biurowa 2021
Źródło: Pexels.com

Po trudnym 2020 roku nadszedł czas do powrotu do standardowego miejsca pracy, czyli biura. Tyle w teorii, jednak, jak pokazują badania, może być inaczej.

Praca zdalna dla wielu osób praca zdalna w 2020 roku była szokiem. Obecnie pracownicy zaadaptowali się do sytuacji i część osób szuka wszelkich sposobów na zostanie na połączenie pracy z przebywaniem w domu. Z punktu widzenia polskiego kodeksu pracy zmiana funkcjonowania w trybie home office, jest poleceniem służbowym, które zawsze można zmienić. Jeśli przełożony uzna, że nadszedł czas na powrót do biura, jesteśmy zobowiązani dostosować się do tej decyzji. Istnieje jedynie kilka przypadków, w których skrajne zaniedbania ze strony sanitarnej i przepisów BHP, mogą być przyczyną odmówienia pracy stacjonarnej. Jednak być może wszelkie obawy o utratę komfortu pracy zdalnej nie musimy się obawiać?

Firmy chcą powrotu pracowników do biura

Oczywiście większość firm, która wcześniej pracowała stacjonarnie, chce powrotu pracowników do biura. Jednak zdają sobie one jednocześnie sprawę z tego, że powrót do regularnego działania na poziomie z 2019 roku, może potrwać nawet do jesieni. Dlatego powierzchnie biurowe uruchamiane są stopniowo i do pracy w standardowym miejscu idą w pierwszej kolejności osoby, które czują potrzebę kontaktu z innymi osobami w zespole. Dzięki temu zwolennicy i przeciwnicy tych dwóch systemów pracy, są zadowoleni. Cały 2020 rok pokazał, że Internet jest doskonałym miejscem do działania, w którym wiele firm się znakomicie odnalazło. Jednak część menadżerów i pracowników wręcz nie wyobraża sobie, żeby niebawem nie przyjść do biura na 4-5 dni w tygodniu, ponieważ to jest dla nich najlepszy system pracy.

Call center 2021

Praca przez Internet pokazała szereg możliwości

Oczywiście wszystko ma swoje złe i dobre strony, dlatego w 2020 roku wiele firm dowiedziało się, że praca przez Internet może być przyjemna, wydajna i przynosić firmie zyski. Dlatego zupełnie naturalne jest to, że część przedsiębiorców rozważa zamknięcie części biurowej i ograniczenie jej powierzchni nawet od 11 do 40%. Tak wynika z badań opublikowanych przez Accenture, gdzie pod uwagę wzięto opinię blisko 400 menadżerów. Choć opisany przypadek dotyczy przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że podobne przemyślenia mają również właściciele firm na terenie Europy. Dlatego utrzymanie systemu zdalnego lub hybrydowego w kontekście pracy biurowej wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, ponieważ generuje ono sporo korzyści, których menadżerowie nie mogą pominąć.

Czytaj dalej