Polska zajmie się poszukiwaniem surowców! Nauka uczyni Polaków bogaczami

14 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Statek z lądowiskiem
Źródło: Pexels.com

Rozwój elektromobilności to fakt, dlatego Polska zaczyna poszukiwać surowców naturalnych potrzebnych do produkcji baterii.

Koncerny samochodowe wiedzą, że elektryczna motoryzacja napotka na przeszkody, które zatrzymają jej rozwój. Chodzi tutaj przede wszystkim o wystarczające złoża kobaltu, manganu i tytanu, które są potrzebne do produkcji nowych, wydajniejszych baterii. Kopalnie tych metali, które znajdują się na Ziemi, bardzo mocno eksploatują środowisko, dlatego nauka poszukuje nowych pokładów tych metali rzadkich. Aktualnie zbliżamy się do pewnego paradoksu, który może zniszczyć u podstaw cały zamysł elektrycznej motoryzacji.

Największe wyzwanie - bateria do samochodu elektrycznego

Największym wyzwaniem dla niemal każdego producenta samochodów jest produkcja baterii. Po pierwsze należy poprawić jej wydajność, po drugie ograniczyć koszt produkcji, a po trzecie trzeba sprostać popytowi, który powstał przez skuteczne kampanie reklamowe. Niestety, sytuacja jest dużo bardziej złożona, ponieważ aktualnie brakuje wielkiego przełomu w produkcji baterii, które mają dużo lepszą wydajność. Choć koszt wytworzenia baterii sukcesywnie spada, nadal jest on relatywnie wysoki. Również rosnący popyt na popularne elektryki, jest coraz większy. Potrzebne są nowe złoża metali koniecznych do stworzenia baterii. Z drugiej strony proces utylizacji i recyklingu baterii jest nadal w powijakach. Największe tego typu firmy na świecie znajdują się w Azji, głównie w Chinach. Stworzenie skutecznego łańcucha dostaw zregenerowanych baterii wydaje się bardzo trudne.

Ładowarki do aut elektrycznych Tesla

Zakup statku badawczego dla PAN

I w tym momencie docieramy do polskiego wątku w całej sytuacji, ponieważ Polska podpisała z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego umowę, z której wynika, że możemy, jako państwo przez piętnaście lat badać siarczki na ryfcie środkowoatlantyckim. Wynegocjowana koncesja daje Polsce blisko milion kilometrów kwadratowych powierzchni do eksploracji, dzięki czemu możemy poszukiwać w głębinach oceanu kadmu, manganu, tytanu i innych metali. Jak wspomnieliśmy powyżej, są one konieczne do produkcji współczesnych baterii. Dlatego mają powstać dwa statki badawcze, którymi opiekować się będzie Akademia Morska w Szczecinie. Choć na ten moment wydaje się to mało prawdopodobne, to jeśli znajdziemy w dnie oceanu potrzebne surowce, być może jako znalazca otrzymamy stosowną zapłatę. Aktualnie trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ statki muszą być dopiero zbudowane i wyposażone w sprzęt.

Ocean lodowiec nauka edukacja ciekawostki

Czytaj dalej