Motoryzacja zmieni się przez WatchOut? Ty też możesz mieć inteligentne auto!

14 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Uber kierowca
Źródło: Pexels.com

Współczesna motoryzacja z roku na rok zaskakuje klientów nowymi rozwiązaniami, za którymi trudno nadążyć. Rozwiązaniem jest polski produkt WatchOut.

Zakup nowego samochodu w Polsce, to duży wydatek, na który decyduje się mniejszość społeczeństwa, dlatego na polskich drogach królują samochody używane. Kilkuletnie pojazdy mają szereg systemów bezpieczeństwa, dzięki czemu jazda nimi, choć może mniej przyjemna z pewnością jest łatwiejsza. Auta rocznikowo dużo starsze niż dekadę uznawane są za sympatyków motoryzacji za "prawdziwe samochody", ponieważ w większości opierają się one na mechanice, nie na elektronice. Jednak zdarza się tak, że skorzystanie z możliwości współczesnych systemów bezpieczeństwa bardzo by się przydało.

Natężenie ruchu na drogach z roku na rok wzrasta

Wiele lat temu samochód był luksusem, na których mogli sobie pozwolić nieliczni, dzisiaj korzystanie z auta to bardzo często konieczność, ponieważ sieć transportu zbiorowego pozostawia wiele do życzenia. Dlatego ludzie decydują się na zakup mocno przechodzonych egzemplarzy bez nadmiernej ilości systemów bezpieczeństwa. W coraz gęstszym ruchu na drogach w takiej sytuacji jesteśmy zdani tylko na swoje zmysły, a jak pokazują badania opracowane przez Laboratorium Badań nad Transportem ponad 70% wypadków, jest skutkiem rozkojarzenia. Do tego szacuje się, że aż 14,5% całego czasu spędzanego za kierownicą wielu kierowców przeznacza na czynności inne niż kierowanie. Co za tym idzie średnio co sześć minut mamy odwróconą uwagę od drogi. Rozwiązaniem dla tej sytuacji i dla tego, co oferuje używana motoryzacja jest aplikacja WatchOut

Tesla Model 3 Wnętrze auta

Aplikacja mobilna WatchOut zaktualizuje samochody!

Jeśli większość samochodów na polskich drogach jest używana, trzeba znaleźć rozwiązanie, żeby je zaktualizować do nowoczesnych standardów. Takim pomysłem na tę sytuację jest aplikacja opracowana przez Polaka Oliwera Koteckiego o nazwie WatchOut. To propozycja dla wszystkich ludzi, którzy chcą skorzystać z możliwości, jakie daje im sztuczna inteligencja. Specjalnie opracowany system pozwala rozpoznawać szereg zagrożeń na drodze i alarmować o nich kierowcę. Choć jest to na razie projekt, już można zapoznać się z efektami pracy, ponieważ aplikacja WatchOut dostępna jest w sklepie App store. Sztuczna inteligencja przy pomocy kamery wbudowanej w smartfona analizuje w czasie rzeczywistym to, co dzieje się przed samochodem i powiadamia kierowcę o ewentualnych zagrożeniach.

Aktualnie cały projekt czeka na dopuszczenie do otrzymania patentu. Jeśli do tego dojdzie, to produkt o nazwie WatchOut będzie jednym z pierwszych tego rodzaju na świecie. Jego skuteczność producent ocenia powyżej 95%, a w planach są dalsze ewolucje. Przede wszystkim pod kątem zmian sprzętowych, ponieważ aktualnie do korzystania z możliwości WatchOut'a potrzebny jest smartfon. Jednak w niedalekiej przyszłości planowane jest stworzenie dedykowanego urządzenia, które ma przypominać wideorejestrator. A dzięki dostępowi do transmisji danych mogłoby ono pełnić również pełnić funkcję monitoringu przez całą dobę.

Czytaj dalej