Nauka: zbadano lodowiec Thwaites. Czy ludzkości grozi zagłada?

14 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Góra lodowa zmiany klimatu
Źródło: Pexels.com

Nauka wskazuje jednoznacznie, zmiany klimatu są faktem. Lodowiec Thwaites to bardzo dobry przykład do analizy, ponieważ ma on duży wpływ na świat.

Kwestia topnienia lodu wzbudza w badaczach sporo niepokoju. Aktualna nauka jest zdania, że zbyt szybkie zmniejszanie się pokrywy lodowej doprowadzi do wzrostu poziomu wody w oceanach, a także przyspieszy wszystkie procesy ocieplające Ziemię. Wynika to między innymi z tego, że biały kolor lodu odbija promieniowanie słoneczne i ma wpływ na utrzymanie optymalnej temperatury na całym globie.

Lodowiec Thwaites - “lodowiec zagłady”

Antarktyda Zachodnia ma na swoim terenie lodowiec Thwaites. Rozmiarami jest on zbliżony do Wielkiej Brytanii. Jeśli jego nadmierne topnienie nabierze rozpędu, miliony osób mieszkających na wybrzeżach lub lekko powyżej poziomu morza, będzie musiało zmienić miejsce do życia. Ich domy, miasta i wioski zostaną zalane przez zwiększony poziom wody. Nauka w zasadzie jest tego pewna.

Lodwiec Zagłady Antarktyda

Ludzkość zdaje sobie sprawę z topnienia lodu, ale ma braki w wiedzy

Zmiana powierzchni lodowców na całej Ziemi jest faktem. W niektórych miejscach pokrywa lodowa rośnie, a w innych znika w szybkim tempie. Trudno jednoznacznie oszacować tempo zmian, ponieważ niewiele o nich wiemy. Dlatego tak ważne jest badanie tych rejonów świata, żeby mieć jeszcze lepszą wiedzę na temat planety i zachodzących na niej zmian.

Dlatego Anny Wåhlin oceanograf z Uniwersytetu w Göteborgu postanowiła wysłać bezzałogową łódź podwodną o nazwie Ran w okolice lodowca Thwaites, żeby ocenić zmiany wokół niego, a także pod nim. Wyniki badań dają mieszane informacje.

Antarktyda pęknięcie lodowca zmiany klimatu


Ciepła słona woda niszczy lodowce - tak mówi nauka

Zmiana temperatury wody sprawia, że lodowce są bardziej podatne na jej wpływ. Największym zagrożeniem dla lodowca Thwaites jest ciepła słona woda, która przepływa pod jego powierzchnią. W ten sposób osłabia jego strukturę, zmieniając jego balans. Wtedy część nadmiernie obciążonych fragmentów lodu odrywa się od pozostałej grupy i dryfuje, roztapiając się po drodze w oceanie. Dlatego naukowcy pracują nad stworzeniem mapy pływów morskich.

Topnienie lodu aktualnie jest w normie

Współczesna nauka potrafi oszacować, kiedy prędkość topnienia pokrywy lodowej mieści się w przyjętej przez badaczy normie. W przypadku lodowca Thwaites ubywanie lodu mieści się w granicach rozsądku, ponieważ wynosi około 75 km sześciennych lodu rocznie.

Czytaj dalej