Chiny planują wprowadzić cyfrowego juana z datą ważności

14 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Mobile
Chiny Pekin panorama noc
Źródło: Pexels.com

Chiny są obecnie jednym z najpotężniejszych państw na świecie, dlatego każdy ruch związany z walutą jest bacznie obserwowany.

Wprowadzenie do obiegu cyfrowego juana wzbudza sporo kontrowersji, a swoje zaniepokojenie wyraziły między innymi Stany Zjednoczone. Zgodnie z doniesieniami The Wall Street Journal najnowsza wersja cyfrowego juana będzie mieć datę ważności. Rzekomo pierwsze testy tej waluty są już za Ludowym Bankiem Chin.

Sposób na pobudzenie gospodarki w czasie kryzysu?

Wprowadzenie cyfrowego juana w Chinach to ogromne zagrożenie dla majątków chińczyków. Jeśli doniesienia się potwierdzą i faktycznie ten typ waluty otrzyma datę ważności, do której należy wydać określony kapitał, to osoby oszczędne czeka prawdziwy dramat. Takie rozwiązanie ma jednak swoje zalety z punktu widzenia rządu Chin. Po pierwsze w czasach słabszej koniunktury władza może nakłonić obywateli do wydania swoich oszczędności, ponieważ lada chwila stracą one ważność.

Chiny stają się cyfrowym państwem

Drugą zaletą dla władzy jest dużo łatwiejsza kontrola mieszkańców. Zarządzanie ponad miliardem ludzi to ogromne wyzwanie, dlatego w zupełności nie dziwi fakt maksymalnego ograniczenia dóbr i usług, które mogą być kupione poza oficjalnymi kanałami sprzedaży. Cyfrowy juan w chińskiej rzeczywistości z pewnością w tym pomoże.

Chiny zaludnienie tłumy

Niezależność finansowa od światowego systemu walut

Chiny prowadzą zaawansowane prace nad cyfrową walutą, ponieważ zdają sobie sprawę z potencjału, jaki się za tym kryje, również na arenie międzynarodowej. Oficjalne wprowadzenie na dużą skalę juana w wersji mobilnej to rzucenie rękawicy w stronę amerykańskiego dolara. Wynika to między innymi z tego, że w ten sposób powstaje alternatywne miejsce do wymiany dóbr i usług. W skrócie nowy kanał płatności, który może omijać ewentualne sankcje lub inne restrykcje gospodarcze. Dzięki temu Chiny jako państwo mogą zyskać jeszcze większą niezależność. Chiny drapacz chmur

Odchodzenie od gotówki staje się faktem

Omawiany dzisiaj przypadek Chin to tylko najbardziej znany i zaawansowany projekt, który koncentruje się na stworzeniu cyfrowej waluty. Podobne plany ma również Unia Europejska, przez co wszystkie państwa ze strefy euro, albo przynależące do Unii Europejskiej, miałby zmienić swoje waluty, a przynajmniej taki mógłby być finalny projekt.

Również kraje z szeroko pojmowanej Skandynawii próbują usunąć całkowicie gotówkę z rynku i przekonać mieszkańców, że transakcje online są o wiele bezpieczniejsze i wygodniejsze. Jednak na dzisiaj nadal pewna grupa osób woli funkcjonować w sposób tradycyjny i nadal korzysta z fizycznego pieniądza. Niemniej udało się przekonać większość ludzi do zastąpienia bilonu i banknotów na karty płatnicze.

Czytaj dalej