Motoryzacja wita nowego Nissana Quashqai'a - co ma do zaoferowania?

13 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Nissan Qashqai 2021 perspektywa zmian
Źródło: Nissan

Nissan Quashqai to jeden z prekursorów segmentu SUV, dlatego każda kolejna generacja tego modelu budzi emocje. Czy motoryzacja ma powód do dumy?

Polska jest krajem, w którym lubimy samochody, a auta z segmentu SUV cieszą się dużą popularnością. W tej sytuacji premiera nowego Nissana Quashqaia na europejskim rynku budzi sporo emocji. Czy japońsko-francuski samochód utrzyma to, co mieli jego poprzednicy i dalej będzie hitem sprzedaży? Wiele na to wskazuje, że tak będzie, choć istnieje kilka aspektów, które można było zrobić lepiej. Jednak całościowy odbiór najnowszej propozycji Nissana, jest bardzo pozytywny.

Motoryzacja, jako ewolucja tego, co znamy

Stylistyka najnowszego wcielenia Nissana Quashqaia ewoluuje i każda następna generacja ma w sobie tyle cech wspólnych dla tego modelu, że trudno pomylić go z czymś innym. To we współczesnej motoryzacji jest dobra cecha, ponieważ coraz więcej samochodów trudniej od siebie odróżnić. W przypadku małego SUV-a widzimy ewolucję świateł tylnych i reflektorów z przodu. Każdy z tych elementów karoserii mocniej wchodzi w nadwozie i ma zdecydowanie ostrzejsze kształty. Sama bryła pojazdu z boku nawiązuje bardzo mocno do ustępującej generacji, w związku z tym łatwo można rozpoznać na ulicy, że właśnie obok nas znajduje się Quashqai.

Nissan Quashqai 2021

We wnętrzu mamy nieco więcej zmian. Jedną z największych jest przeniesienie ponad wywiewy klimatyzacji i ogrzewania ekranu z multimediami na wzór pewnej standaryzacji, która przypomina doklejony w ostatniej chwili tablet do całej deski rozdzielczej. Same multimedia działają całkiem sprawnie, chociaż, jak na standardy XXI wieku mogłyby już działać lepiej. Jest też nowy układ kierownicy oraz możliwość dokupienia cyfrowych zegarów. Poza tym do dyspozycji kierowców jest automatyczna skrzynia biegów, znana z innych modeli wersja CVT. Oczywiście można też kupić wersję z manualną sześciobiegową przekładnią. Niestety jej sprawność pod kątem precyzji w zmianie biegów pozostawia nieco do życzenia.

Nissan ma do wyboru jeden silnik w kilku wariantach

Pod maską nowego Nissana Qashqai znalazł się silnik benzynowy o pojemności 1,3 litra z technologią mild hybrid, która optymalizuje wydajność układu napędowego. 1,3-litrowa jednostka dostępna będzie w dwóch wersjach – o mocy 140 KM i 158 KM. Słabsza z nich połączona zostanie z 6-biegową skrzynią manualną, a klienci decydujący się na mocniejszy wariant będą mogli wybrać również bezstopniową przekładnię Xtronic. Oferowany w nowym Nissanie Qashqai układ mild hybrid 12V zapewnia dodatkowy moment obrotowy, dłuższe okresy działania systemu Stop&Start, szybki rozruch oraz funkcję Coasting Stop (tylko w wersjach z przekładnią Xtronic), co poprawia zarówno parametry zużycia paliwa, jak i emisji CO2 (-4 g/km).

W przyszłym roku do gamy silnikowej modelu Qashqai dołączy dodatkowo unikatowy układ napędowy Nissana e-POWER, w którego skład wchodzi wydajny akumulator połączony z najlepszym w swojej kategorii silnikiem benzynowym o mocy 154 KM i zmiennym stopniu sprężania, generator prądu, falownik oraz silnik elektryczny o mocy 140 kW, podobny pod względem wielkości i mocy do jednostek napędzających w pełni elektryczne modele Nissana. Jest to wyjątkowe rozwiązanie, które gwarantuje bardzo dynamiczne, płynne i liniowe przyspieszenie, typowe dla samochodów elektrycznych, bez potrzeby doładowywania akumulatora.

Co niezwykle ważne, w systemie e-POWER silnik benzynowy wykorzystywany jest jedynie do wytwarzania energii elektrycznej, a koła napędzane są wyłącznie przez silnik elektryczny. Oznacza to, że jednostka benzynowa zawsze pracuje w optymalnym zakresie obrotów, co przekłada się na dużą oszczędność paliwa i niższy poziom emisji CO2w porównaniu z silnikami spalinowymi wykorzystywanymi w sposób konwencjonalny.

Czytaj dalej