Nawigacja satelitarna dla niedowidzących! Zobacz, gdzie ją zamontują!

13 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Honda nawigacja w butach
Źródło: Pixabay.com

Życie osób z wadami wzroku, jest trudniejsze niż może się wydawać. Dlatego powstaje nawigacja satelitarna dla niedowidzących od Hondy.

W dzisiejszych czasach ludzie mają wokół siebie bardzo dużo komunikatów. Większość z nich można zignorować, ponieważ nie wnoszą niczego konkretnego do naszego życia. Jednak dostrzeganie punktów charakterystycznych i ogólnie całej drogi, to jedna z podstawowych umiejętności człowieka. Dobra umiejętność orientacji w terenie pomaga w funkcjonowaniu, ale dla osób z większymi wadami wzroku nie jest tak łatwo osiągalna. Szczególnie w miejskiej dżungli, gdy wokół znajduje się mnóstwo skrzyżowań, potrzeba wsparcia. Tradycyjna nawigacja satelitarna angażuje ludzki wzrok i słuch. Szczególnie ten drugi zmysł przydaje się niedowidzącym. Dlatego Honda postanowiła opracować nowy rodzaj nawigacji.

Wskazówki nawigacji umieszczone w stopach!

Jednym z największych wyzwań, jeśli chodzi o poruszanie się osób niedowidzących, jest wybranie takiego komunikatu, który będzie czytelny dla odbiorcy i jednocześnie nie zaburzy zmysłów, które są potrzebne do przemieszczania się. W przypadku ludzi niedowidzących i niewidomych znaczącą rolę odgrywa słuch. Jednak eksperci uznali, że istnieje jeszcze jeden zmysł, z którego należy skorzystać. To dotyk, ponieważ przez ograniczenie widzenia, wzrasta jego wrażliwość. Tak powstał pomysł na umieszczenie w butach wskazówek nawigacji satelitarnej.

Google Maps

Zasada działania jest bardzo prosta. Nawigacja satelitarna zdaje sobie sprawę, w jakim położeniu znajduje się użytkownik i wysyła wskazówki dotyczące kierunku wędrówki. One są przekazywane do specjalnych czujników w butach. Tam odpowiednie grupy sensorów zaczynają wibrować z początku stopy, jeśli trzeba iść naprzód. Odpowiednio z tyłu, gdy należy się cofnąć lub z lewej i prawej strony w zależności od wymaganego skrętu. Tak proste, a zarazem bardzo skuteczne rozwiązanie, może zdecydowanie zwiększyć mobilność osób niedowidzących.

Honda powołała do życia nową firmę - Ashirase

Ashirase to nowa firma należąca do Hondy, która zajmie się produkcją odzieży. Nawigacja satelitarna w butach korzysta ze specjalnej aplikacji na smartfona. Ogólnie projekt jest jeszcze w fazie koncepcyjnej i ma pojawić się na rynku, jako gotowy produkt w I kwartale 2023 roku. Motywacją do stworzenia tego innowacyjnego gadżetu były osobiste doświadczenia prezesa firmy. Wataru Chino, dyrektora firmy Ashirase, wskazuje, że startup powstał na bazie jego własnych doświadczeń. – Wypadek, któremu uległ jeden z członków mojej rodziny, był motywacją do podjęcia działań, które zapewniłyby możliwość bezpieczniejszego i swobodniejszego przemieszczania się osobom z dysfunkcją wzroku – wyjaśnia.

Czytaj dalej