Lot w kosmos za 28 mln dolarów! Potrwa kilka minut

13 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Blue Origin Jeff Bezos
Źródło: Bloomberg

Loty w kosmos stają się coraz powszechniejsze, dlatego zamożni ludzie mogą już pozwolić sobie na poczucie się, jak astronauta. Wystarczy mieć "parę" dolarów.

Kilka tygodni temu pojawiła się informacja, że Jeff Bezos wspólnie z firmą Blue Origin organizują licytację. Dla zwycięzcy przewidziano lot w kosmos z założycielem Amazona i jego bratem. W całym przedsięwzięciu wzięło udział 7,5 tys. osób, które zgłosiły się do licytacji. Kwota, jaką zapłacił triumfator, może przyprawić o zawrót głowy, szczególnie jeśli poznamy szczegóły lotu. Choć popularyzacja lotów w kosmos powoli staje się faktem, trzeba wziąć pod uwagę, że to bardzo umowne pojęcie. Z naukowego punktu widzenia granicę pomiędzy strefą okołoziemską a kosmosem wyznaczono na 100 km ponad Ziemię. To właśnie w te rejony na początku polecą szczęśliwcy, których stać na bilet.

Dalekie podróże do gwiazd za jakiś czas

Aktualnie trudno mówić o tym, że ludzie w ramach swego rodzaju wycieczki za duże pieniądze polecą sobie na weekend na Księżyc. Być może w całkiem niedalekiej przyszłości, niemal dosłownie dla wybranych ludzi będzie to możliwe. Szczególnie że są plany zbudowania hotelu w przestrzeni okołoziemskiej. Wtedy można powiedzieć, że będzie to niemal prawdziwy odlot. Jeśli chodzi o to, co teraz można zaproponować najbogatszym, to kilkuminutowe wyprawy. Szacuje się, że wyprawa z Blue Origin potrwa około 10 minut, a sam stan bez grawitacji będzie odczuwalny przez około 3 minuty. Mimo wszystko liczba chętnych, którzy chcą poczuć taki stan na własnej skórze, jak widać, jest bardzo duża.

Amazon Jeff Bezos praca

Kwestią, o której nie do końca się mówi, a wydaje się ona ważna z punktu widzenia tak dużego przedsięwzięcia, jakim jest lot w kosmos, jest stan zdrowia. Ludzie, których nazywamy astronautami to niemal chodzące okazy zdrowia. Ich organizmy przystosowane są do dużych przeciążeń i innych niebezpiecznych sytuacji w trakcie lotu. Prawdopodobnie nie ma aż tak dużego porównania z lotem samolotem pasażerskim. Co ciekawe również dla takich podróży istnieje szereg przeciwwskazań zdrowotnych. Dlatego pieniądze to prawdopodobnie nie jest wszystko.

Miliony dolarów za przyjemność

Wylicytowanie ostatniego miejsca na podróż rakietą New Shepard z Jeffem Bezosem i jego bratem Markiem skończyło się w sobotę. Jeszcze dziesięć minut przed zakończeniem licytacji za bilet w przestrzeń kosmiczną, oczywiście w obie strony, trzeba było zapłacić 4,8 mln dolarów. Jednak szybko ta cena wzrosła i ostatecznie za taką przyjemność trzeba zapłacić około 28 mln dolarów!

Czytaj dalej