Google Cloud zapowiada rewolucję? Zobacz, co zmieni się już za chwilę!

13 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
elon musk spacex
Źródło: Pexels.com

Rzadko zdarza się, żeby Google głośno komunikowało nadchodzące zmiany. Jednak tym razem powód jest wyjątkowy i zmieni on funkcjonowanie firm na Ziemi.

Z wirtualnymi danymi jest tak, że warto trzymać je w kilku miejscach. Na komputerze i dysku zewnętrznym lub w chmurze. Ta ostatnia opcja jest szczególnie lubiana przez korporacje, ponieważ oferuje ona dostęp do wielu danych niemal z każdego miejsca na Ziemi. Gdyby nie jeden problem, brakuje obecnie rozwiązania, które zapewnia Internet na całym globie o dobrej przepustowości. I tutaj pojawia się Starlink, projekt Elona Muska. Ogólnodostępna sieć z zasięgiem na całej planecie, dlatego z tak dużej zmiany na rynku chcą skorzystać największe firmy w branży, a jedną z nich jest Google Cloud.

Dane to nowa ropa

Około stu lat temu ten, kto dysponował dużymi złożami ropy, był niemal władcą świata. Dzisiaj współczesne firmy, aby utrzymać pozycję lidera na rynku, muszą zarządzać ogromną ilością danych. W związku z tym im więcej wiedzą, tym lepiej funkcjonują. Dlatego potrzeba rozwiązań do wirtualnego przechowywania wszystkich informacji. Niemal idealnym rozwiązaniem jest trzymanie ich w wirtualnej chmurze. Jednak współcześnie istnieją spore ilości terenów, gdzie dostęp do Internetu jest mocno ograniczony, w związku z tym firmy o międzynarodowym zasięgu czasami muszą improwizować. Tę sytuację rozwiązuje połączenie Google Cloud ze Starlink'iem.Dane w internecie widoczne z komputera

Sojusz Google i Starlink nowym rozdziałem dla firm?

"Aplikacje i usługi działające w chmurze mogą mieć transformacyjny wpływ na organizacje, niezależnie od tego czy działają w środowiskach z wydajnym dostępem do infrastruktury sieciowej, czy zdalnych" – powiedział Urs Hölzle, starszy wiceprezes ds. infrastruktury w Google Cloud. Również prezes SpaceX zauważa korzyści ze wprowadzenia globalnego Internetu: "Połączenie szybkiego, szerokopasmowego łącza Starlink o niskim opóźnieniu z infrastrukturą i możliwościami Google zapewnia globalnym firmom bezpieczne i szybkie połączenie z siecią, jakiego oczekują nowoczesne organizacje – dodała Gwynne Shotwell, prezeska SpaceX.

Czy na połączeniu gigantów zyskają tylko korporacje?

Nowoczesne organizacje oczekują szybkiego i niemal nieograniczonego dostępu do danych, dlatego jest to dla nich korzystne, jednak co z mniejszymi firmami. Zapewne wszystko będzie zależało od ceny, jaką Starlink zaporoponuje za swój globalny Internet. Jeśli będzie ona akceptowalna, być może na wprowadzeniu tych najnowszych technologii zyskają również małe i średnie przedsiębiorstwa, ponieważ to one stanowią o podstawie niemal każdej gospodarki na świecie. Pamiętajmy, że od 2020 roku znaczenie pracy zdalnej, rozwoju branży e-commerce gigantycznie wzrosło, a do wirtualnego wykonywania obowiązków zawodowych oraz prowadzenia biznesu, potrzebne są narzędzia, które zadbają o bezpieczeństwo danych i jednocześnie łatwy dostęp do nich. Tym rozwiązaniem może być Google Cloud i Starlink, jako najnowsza propozycja dla rynku już w II połowie 2021 roku.

Czytaj dalej