Motoryzacja: Opony Pirelli z systemem Pirelli Cyber - mała rewolucja

13 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
McLaren Artura opony Pirelli Cyber Tyre
Źródło: Pirelli.com

Pirelli wyposaży seryjny samochód w opony z czujnikami. To światowa premiera zaawansowanego systemu Cyber Tyre w motoryzacji.

Obejmuje on umieszczony w każdej oponie czujnik, który gromadzi istotne dane, niezbędne do bezpiecznej podróży, a następnie przekazuje je poprzez zintegrowane oprogramowanie do komputera pokładowego samochodu. Pierwszym seryjnym zastosowaniem tego zaawansowanego rozwiązania jest McLaren Artura – hybrydowy supersamochód wyposażony w technologie zapewniające bezpieczeństwo i przyjemność z prowadzenia, m.in. opony wyposażone w czujniki.

Nowy rozdział w motoryzacji - technologia Cyber Tyre

Technologia Cyber Tyre zapewnia samochodowi i kierowcy mnóstwo informacji, takich jak m.in.: „paszport'' ogumienia – dane identyfikacyjne, informacje o typie opony (zimowa czy letnia), zalecane ciśnienie, indeksy nośności i prędkości, a także aktualne informacje dotyczące jazdy, takie jak temperaturę i ciśnienie. Informacje te, w tym temperatura i ciśnienie, są stale monitorowane i przesyłane w czasie rzeczywistym do komputera samochodu. Ma to realny wpływ na bezpieczeństwo podróży. Informacje są również dostarczane z większą precyzją w porównaniu z tradycyjnymi czujnikami połączonymi z zaworami, ponieważ czujniki Pirelli mają bezpośredni kontakt z powierzchnią opony, a nie felgi. Dane pochodzące z czujników są przetwarzane przez oprogramowanie stworzone przez Pirelli, które jest zintegrowane z elektroniką samochodu. Niektóre informacje można zobaczyć na tablicy przyrządów i centralnym wyświetlaczu, inne są wykorzystywane przez elektronikę samochodu do kalibracji systemów ostrzegania kierowcy na podstawie dokładnej charakterystyki opon i ich stanu. To rewolucja w motoryzacji, która z czasem pojawi się w cywilnych samochodach.

Pirelli Cyber Tyre McLaren

Pirelli Cyber - jedna technologia o wielu zastosowaniach

Technologia Pirelli Cyber Tyre reprezentuje przyszłość stojącą przed oponami, które zapewnią inteligentnym samochodom dodatkowy zmysł. W ten sposób motoryzacja wejdzie na kolejny poziom rozwoju. Dzięki czujnikom wzrośnie bezpieczeństwo jazdy, ponieważ za ich pomocą samochody będą w stanie zidentyfikować i przewidywać potencjalne niebezpieczne sytuacje drogowe, takie jak utrata przyczepności czy zjawisko aquaplaningu. Sprawi to, że elektroniczne systemy wspomagające kierowcę, będą mogły interweniować z wyprzedzeniem.

Kolejnym krokiem będą opony połączone w sieć z innymi pojazdami i otaczającą infrastrukturą. W listopadzie 2019 roku Pirelli jako pierwsza firma oponiarska na świecie udostępniła informacje dotyczące nawierzchni dróg w sieci 5G dzięki inteligentnym oponom wyposażonym w czujniki. Zostało to zaprezentowane na „Pierwszych Światowych targach rozszerzonych usług 5G ADAS (Advanced Driver Assistance Systems)” w Turynie.

Motoryzacja podąża w kierunku autonomicznej jazdy

Systemy asystujące kierowcy są stale rozwijane, ale nie inaczej jest także z systemami autonomicznej jazdy, które z roku na rok są coraz bardziej zaawansowane. Zadania powierzane obecnie kierowcy, jak ocena poziomu przyczepności, jaką zapewnia nawierzchnia drogi i warunków pogodowych, będą w coraz większym stopniu automatyzowane przez takie elementy jak opony. Oznacza to, że gdy nastąpi pogorszenie warunków jazdy, samochód automatycznie zwolni i uruchomione zostaną systemy bezpieczeństwa. Tak motoryzacja staje się jeszcze bardziej przyjazna statystycznemu użytkownikowi samochodu. Gdy dojdzie dodatkowo do wymiany danych pomiędzy pojazdami, samochód będzie mógł uprzedzić inne autonomiczne samochody o potencjalnym zagrożeniu na drodze. Wszystkie te elementy złożą się na prawdziwy zmysł dotyku, jaki zapewni jedyna część samochodu stykająca się z drogą – opona.

Pirelli PZero Cyber TYre

Czytaj dalej