Wiesz jak zabezpieczyć sprzęt przed skutkami burzy? Podpowiadamy 4 triki

12 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Jak chronić sprzęt w czasie burzy
Źródło: Pixabay.com

Zabezpieczenie sprzętu elektronicznego przed negatywnymi skutkami burzy jest bardzo ważne, ponieważ mamy go w domach coraz więcej, a burze są silne.

Elektronika, choć jest bardzo funkcjonalna i zdecydowanie ułatwia życie, należy do bardzo delikatnych akcesoriów. Szczególnie niebezpieczne są dla niej gwałtowne skoki napięcia, które mogą pojawić się w czasie burzy. Wtedy może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń i niepotrzebnych wydatków. Na szczęście można ich z łatwością uniknąć, ponieważ wystarczy zastosować się do kilku łatwych zasad, żeby w spokoju przeczekać burzę. Co prawda w tym czasie nie będziemy mogli korzystać z wielu urządzeń, jednak chwila bez komputera stacjonarnego lub Smart TV, aby oszczędzić kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych, chyba jest tego warta.

Masz smartfon? Włącz go w tryb samolotowy

Jednym z bardzo dobrych pomysłów na uniknięcie ściągnięcia na swoje cztery kąty piorunów, jest włączenie smartfona w tryb samolotowy. Jeśli ludzie nie będą do nas dzwonić, to zmniejszymy szansę na uderzenie piorunem. Oczywiście każdy dobrze zabezpieczony dom powinien mieć przynajmniej jeden piorunochron, ale lepiej dmuchać na zimne. Gdy jesteśmy w pomieszczeniu, prawdopodobieństwo porażenia prądem przez piorun jest bliskie zeru, jednak na otwartej przestrzeni telefonowanie do kogoś w czasie burzy, brzmi jak proszenie się o kłopoty.

Smartfon Xiaomi

Odłącz urządzenia z sieci. Smart TV może poczekać

Smartfon i Smart TV są na tyle przyciągającymi uwagę mediami, że ludzie bardzo chętnie z nich korzystają w każdym możliwym momencie. Brzydka pogoda to z pozoru idealny moment na zanurzenie się w kocu lub pościeli, żeby nadrobić stracone wcześniej odcinki ulubionego serialu. Jednak podłączony telewizor do sieci, razem z kablem antenowym na skutek uderzenia pioruna i przepięcia prądu mogą ucierpieć. Dlatego lepiej na czas przynajmniej największych wyładowań odłączyć telewizor od prądu. Pewnym zabezpieczeniem jest również zastosowanie listwy antyprzepięciowej.

Masz komputer stacjonarny? Zrób kopię zapasową

Nigdy do końca nie wiemy, jakie długotrwałe skutki może mieć burza. Opady są coraz gwałtowniejsze i w połączeniu z porywistym wiatrem mogą wywołać sporo szkód. Dlatego jeśli w czasie burzy nie musimy pracować na komputerze, najlepiej zrobić odpowiednio wcześniej kopię zapasową wszystkich najważniejszych danych. Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie jej w wirtualnej chmurze, ponieważ fizyczny dysk też może ulec zniszczeniu w trakcie zalania domu.

komputer klawiatura PC

Zostaw włączone światło!

Często ze strachu przed burzą odłączamy wszystko, co tylko możliwe, zapominamy, że jeśli piorun wtedy uderzy, to przepięcie będzie krążyć w sieci. W takim wypadku najlepiej zostawić wkręconą i zapaloną przynajmniej jedną żarówkę, dzięki czemu przepięcie przestanie krążyć w sieci i uszkodzeniu ulegnie, co najwyżej ta jedna żarówka.

Czytaj dalej