Haker zmusił giganta do zapłaty! Ile zarobił?!

12 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Rosja Stany Zjednoczone cyberprzestępstwo
Źródło: Pixabay.com

Haker to dzisiaj coraz częściej wymieniane słowo w nurcie informacyjnym i jest to zrozumiałe, ponieważ ich wpływ na życie coraz większej grupy ludzi rośnie

Haker jeszcze kilka lat temu był osobą, która od czasu do czasu w imię walki o wolność Internetu, zdecydowała się na gest sprzeciwu. Część ludzi, których można było określić w ten sposób, w ramach polepszania systemów zabezpieczeń wykazywała niedociągnięcia. Oczywiście, czasami za wskazanie niedoróbek żądała za to określonej kwoty, jednak ich działanie można było uznać za generalnie mało szkodliwe. Niestety dzisiaj żyjemy w czasach, w których idee przestają mieć znaczenie, a liczy się wyłącznie zarobek oraz własny interes. W ten sytuacji zupełnie naturalne wydaje się, że hakerzy zaczęli łączyć się w grupy przestępcze. Takie działania cyberprzestępców zaczynają być coraz powszechniejsze, a skutki są coraz większe.

Atak cyberprzestępców na rurociąg obudził USA

W ostatnich tygodniach obserwujemy prawdziwą kumulację ataków cyberprzestępców. Z pewnością do historii przejdą te związane z firmami JBS i Colonial Pipeline. Pierwszy przypadek to opisywany już producent mięsa z Brazylii, który ma swoje rzeźnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Został on zmuszony do zatrzymania produkcji, ponieważ hakerzy, czy jak niektórzy nazywają takich ludzi krakerzy, zażądali wysokiego okupu. Podobna sytuacja wydarzyła się z rurociągiem Colonial Pipeline, który dostarcza ropę z Meksyku do USA. Uderzenie w jego infrastrukturę również doprowadziło do poważnych zakłóceń w dostawach ropy. Takiego kryzysu w dostępności paliwa na stacjach Amerykanie nie doświadczyli od lat 70. XX w.

Stany Zjednoczone USA odpady nuklearne

Joe Biden, aktualny prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił działać. Podpisał on zarządzenie wykonawcze, na mocy którego mają powstać nowe procedury i zabezpieczenia, aby w przyszłości ograniczyć pojawienie się takich zdarzeń. Choć jest to mało prawdopodobne, ponieważ brutalność cyberprzestępców z ataku na atak rośnie i osiągają oni założone przez siebie cele. W związku z tym ich skuteczność jest na bardzo wysokim poziomie, więc dlaczego mieliby przestać?

Okup wypłacony w Bitcoinach

Kryptowaluty są teraz tym, co bardzo mocno interesuje przestępców, dlatego coraz większy procent okupów w postaci elektronicznej dotyczy przede wszystkim wirtualnych walut. Teraz mało kto zabiega o okup w postaci fizycznych banknotów wartości milionów dolarów. Firma JBS zdecydowała się odpowiedzieć na żądania cyberprzestępców i zapłaciła 11 milionów dolarów w Bitcoinach.

"Płacenie kryminalistom było bolesne. Ale postąpiliśmy właściwie, w interesie naszych konsumentów – powiedział prezes amerykańskiej części JBS Andre Nogueira, cytowany przez czwartkowy „Wall Street Journal”. Okup wypłacono po odblokowaniu większości zakładów.

Czytaj dalej