Nauka: Miony - piąta nieznana siła natury?

12 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Galaktyka miony nowe odkrycia fizyki
Źródło: Pexels.com

Nauka w ostatnich dniach przeżyła mały wstrząs, ponieważ amerykańscy badacze zaczęli badać Miony. Wyjątkowe cząsteczki, które zmieniają fizykę.

Chociaż wydaje się, że ludzkość podstawowe prawa w fizyce ma opanowane, to nadal dowiadujemy się nowych rzeczy. Szczególnie w obszarze działań związanych z elementami, które mogą mieć związek z początkiem kosmosu i kształtowania się materii. Naukowców zaszokowało zachowanie mionów, które są znane przynajmniej od dwudziestu lat.

Naukowy model standardowy wymaga uzupełnienia?

Jak wspomina gazecie “New York Times” Renee Fatemi - fizyk z uniwersytetu stanowego w Kentucky, miony jest czuły na coś, czego nie opisują żadne znane prawa fizyki. Podobne wyniki uzyskano w eksperymencie przeprowadzonym w 2001 roku. Pewnego rodzaju odchylenie od założonych ustaleń w modelu standardowym musi zostać poddane kolejnym badaniom, jednak bardzo możliwe, że nauka musi zweryfikować swoją wiedzę na temat Mionów i praw fizyki.

Czym są Miony - jedne z podstawowych cegiełek kosmosu

Oczywiście z punktu widzenia fizyki, można stworzyć szeroki opis tego, czym są Miony, jednak dla większości ludzi bez wykształcenia kierunkowego lub wielkiego zamiłowania do fizyki, mion przypomina elektrony. Jednak jest od nich około dwustu razy cięższy. Według aktualnej wiedzy badaczy stanowi on jedną z podstawowych cząsteczek materii, która ma wpływ na ewolucję kosmosu.

Fizyka kwantowa galaktyka miony wygląd


Powstaną nowe akceleratory cząsteczek

Przeprowadzone dotychczas eksperymenty dają solidne podstawy do tego, że w przyszłości będą potrzebne bardziej zaawansowane akceleratory cząsteczek. Dzięki nim naukowcy będą jeszcze bliżej poznania natury kosmosu. Obecnie wiedza ludzkości na temat wszechświata jest niewielka. Bardzo dobry przykład, który pokazuje, jak mało wiemy, dotyczy ciemnej materii. Szacuje się, że stanowi ona nawet 27% całego kosmosu, jednak nie mamy pewności, z czego jest zbudowana.

Miony - następny krok w budowaniu wiedzy

Fizyka jest na tyle złożoną nauką, że odkrycie nowego zjawiska, daje podstawy do kolejnych teorii. Część z nich można określić mianem ślepej uliczki, jednak prowadzone badania pozwalają ludziom poszerzać swoją wiedzą coraz bardziej. Nauka otaczających nas zjawisk przypomina nieco matrioszki. Gdy wydaj się, że w tym obszarze to już koniec, nagle pojawia się kolejny drobny element, który zmienia wszystko. W związku z tym odkrywanie tego, co wokół nas się znajduje, wzbudza tak wielką ciekawość. Im bardziej poznajemy przeszłość wszechświata oraz zasady, które w nim panują, tym lepiej rozumiemy również swoje miejsce w kosmosie. Niektórzy dostrzegają w takich badaniach zagrożenie dla ludzkości, jednak prawdopodobnie jest ono nieuzasadnione.

Mgławica widok miony kosmos

Czytaj dalej