Wojsko USA zaprezentowało nowy bombowiec!

11 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Bombowiec B-21 Raider
Źródło: US Army

Wojsko USA uznawane jest za jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie armii na świecie. Teraz Stany Zjednoczone pokazały bombowiec stealth B-21.

Wszystko się kiedyś kończy i zaczyna się nowa epoka w rozwoju sprzętu, taka zasada dotyczy również wojska. W armii sprawność bojowa sprzętu jest na dużo wyższym poziomie w porównaniu do trwałości urządzeń dostępnych dla cywili. Być może to kwestia ceny, dbałości o szczegóły przez dopracowanie, albo połączenie ze sobą tych dwóch czynników. W każdym razie większość latającego, pływającego i jeżdżącego wyposażenia armii działa przez kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat. Doskonałym przykładem na dużą skuteczność takich konstrukcji jest bombowiec Northrop B-2 Spirit, czyli popularna jaskółka, który już w 2022 roku przechodzi na zasłużoną wojskową emeryturę. Zapisał się on w historii lotnictwa, inżynierii oraz finansów Stanów Zjednoczonych, jako projekt pod wieloma względami z kategorii "naj".

Ponad 1 miliard dolarów za sztukę!

Można postawić sobie pytanie, ile kosztuje samolot bojowy w technologii stealth z lat 80. XX wieku, zbudowany na potrzeby zimnej wojny? Szacuje się, że za sztukę Amerykanie zapłacili ponad miliard dolarów! Tak astronomiczna kwota wynika między innymi z końca zimnej wojny. Sens w tym jest taki, że konstrukcja wstępnie opracowana w latach 60. XX wieku w końcu doczekała się dopracowania niemal dwie dekady później. Bombowiec B-2. Ze względu na niemal manufakturowy nakład tych samolotów, cena jednostkowa jest kosmiczna, podobnie, jak technologia zamknięta w środku.

Oczywiście największe wrażenie robi technologia stealth, ponieważ zapewnia ona niemal stuprocentową ochronę przed radarami innego wojska. Wszystko za sprawą odpowiedniej konstrukcji, między innymi kształtu jednego skrzydła, kadłuba z różnymi ostrymi krawędziami i załamaniami oraz dzięki umieszczeniu silników wewnątrz całej konstrukcji. Początkowo dla wielu osób był to samolot zbudowany przy wykorzystaniu technologii pozaziemskich, a niektórzy uważali go wręcz za statek kosmiczny, gdy widzieli go na niebie.

B-21 Raider - nowość w amerykańskim garażu

Amerykańska armia niewiele mówi na temat bombowca B-21 Raider, ponieważ wszelkie grafiki, jakie pojawiają się w sieci, w zasadzie spotykają się z milczeniem ze strony wojska. Można przypuszczać, że B-21 Raider jest w pewien sposób następcą B-2 Spirit, dlatego będzie pełnił on podobne funkcje, czyli rolę bombowca strategicznego do misji międzykontynentalnych na dużej wysokości, gdzie na swoim pokładzie może transportować konwencjonalne bomby oraz broń jądrową. Oficjalną prezentację zaplanowano na 2022 rok, a sprzęt ma osiągnąć sprawność bojową w połowie dekady.

Cena w porównaniu do poprzednika wydaje się wręcz promocyjna, ponieważ szacuje się ją na poziomie jedynie 640 mln USD za sztukę. Pogłoski mówią, że amerykańska armia kupi około stu egzemplarzy. Co ciekawe, gdy na rynek wchodził B-2 Spirit mówiliśmy o końcu zimnej wojny na linii USA i Związek Radziecki. Niestety w tym przypadku historia może się powtórzyć, tylko że tym razem będziemy świadkami międzynarodowych szachów na Ziemi pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Czytaj dalej