Virgin Galactic już dzisiaj napiszę nową historię?! Przekonamy się!

11 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Virgin Galactic
Źródło: Virgin Galactics

Loty w kosmos od zawsze wywołują prawdziwe wypieki na twarzy, a loty testowe i debiuty w przestrzeni szczególnie. Czy Virigin Galactic wszystko się uda?

Około godziny 15:00 polskiego czasu możemy obserwować historyczne wydarzenie, wokół którego trwa spór. O tej porze Richard Branson, założyciel Virgin Galactic rozpocznie swój lot testowy swoim statkiem, który już od 2022 roku ma oferować komercyjne loty w przestrzeń kosmiczną, czy jak ktoś woli przestrzeń okołoziemską. Ta data ma szczególny wydźwięk, ponieważ Branson wyprzedził firmę Jeffa Bezosa, obecnie najbogatszego człowieka na świecie. Blue Origin ma zaplanowany podobny lot dziewięć dni później. Sam Richard Branson uważa, że to szczęśliwy zbieg okoliczności, iż jego firma szybciej rusza w podróż do komercjalizacji lotów w kosmos. W tym wszystkim jest również Elon Musk, tylko jego pozycja i rola w wyścigu kosmicznym miliarderów koncentruje się bardziej wokół zdobywania długoterminowych kontraktów na misje załogowe na Księżyc. Tutaj bezpośrednim rywalem o palmę pierwszeństwa dla Elona Muska, jest tylko Bezos.

Virgin Galactic - czyli droga do marzeń z tragedią w tle

Rola pionierów i marzycieli od zawsze jest dużo trudniejsza od ludzi, którzy poruszają się już po wytartym szlaku. Pomysł komercjalizacji lotów w kosmos z założenia wydaje się szalony i niemal nie ma prawa się udać. Jednak Richard Branson postawił sobie za cel, stworzenie takiej technologii, aby było to możliwie. W tym celu powstało Virgin Galactic. Choć początkowe działania firmy były bardzo obiecujące i wydawało się, że niemożliwe, może być na wyciągnięcie ręki, doszło do tragedii. Tuż po założeniu firmy w 2004 roku Branson dumnie zapowiadał, że już w 2009 roku komercyjne loty w kosmos będą dostępne. Niestety szereg trudności, głównie technologicznych wydłużył proces, a punktem zwrotnym był wypadek w 2014 roku, w którym VSS Enterprise rozbił się, co wymusiło czasowe wstrzymanie całego programu. Mimo tego Branson z całym zespołem nie poddał się i w 2021 roku o projekcie znowu zrobiło się głośno. Dzisiejszy lot testowy, to następny przykład na to, jak wygląda realizowanie marzeń, które mają być dla "wszystkich" już od 2022 roku. Jedyna bariera to cena biletu, ponieważ waha się ona na poziomie 250 000 USD.

NASA

Spór o granicę kosmosu i historyczny lot

Jeśli komuś brakuje jeszcze emocji wokół tej historii, to na koniec mamy spór o to, czy faktycznie lot Virgin Galactic jest historyczny! Start z portu kosmicznego America w Nowym Meksyku, początkowo lot razem ze statkiem matką na wysokość 4 km, żeby później maszyna z Richardem Bransonem na pokładzie, trzema innymi pracownikami firmy i dwoma pilotami wzniosła się na wysokość 88 km nad powierzchnię Ziemi. To właśnie ta wysokość budzi pewne kontrowersje. Nie osiągnie bowiem 100 km, czyli tzw. linii Karamana, która uznawana powszechnie za granicę kosmosu (niższą wysokość, jako granicę przestrzeni kosmicznej uznaje USA). Po ponownym zajęciu miejsc przez pasażerów statek rozpocznie szybowanie w kierunku bazy. Cały lot ma potrwać ok. półtorej godziny.

Czytaj dalej