Przydatne funkcje w Apple, które warto znać! Sprawdź, czy o nich wiesz

11 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Mobile
Apple iPhone 8 ios14
Źródło: pixabay.com

Apple co jakiś czas wprowadza do swoich najnowszych aktualizacji systemu iOS ciekawe funkcje. Nie każdą z nich znamy od razu, dlatego pomagamy.

Możliwość konfiguracji iPhone i jego kompatybilność z innymi urządzeniami Apple robi wrażenie i bardzo często jest powodem do zakupu. Jednak wiele z funkcji, które pomagają korzystać z pełnego spektrum możliwości tego urządzenia, jest nieco ukrytych. W związku z tym potrzeba wsparcia, żeby bez większego problemu opanować wszystkie przydatne triki, jakie zamontowano w smartfonie z logiem nadgryzionego jabłka. Kalifornijski gigant bardzo mocno stawia na wygodę użytkowania, dlatego wiele z tych opcji, to przede wszystkim praktyczne rozwiązania, a nie tylko bajery do odwrócenia uwagi. Czy wiesz, że Safari nie musi być domyślną przeglądarką? A w wiadomościach mogą pojawiać się powiadomienia o imieniu?

Rezygnacja z Safari

Domyślnie przeglądarka Safari zamontowana jest na każdym urządzeniu z systemem iOS lub MacOS. Jednak nie w każdym przypadku chcemy korzystać z tego udogodnienia. Dlatego czasami wolimy poczciwego i dobrze znanego Google Chrome. Od wersji iOS 14 możemy zmienić, domyślą przeglądarkę. Cały proces zmiany trwa maksymalnie kilka sekund, dlatego jeśli środowisko Safari nie jest tym, czego szukamy, wystarczy kilka kroków. Po pierwsze należy wejść w ustawienia. Dalej w przeglądarkę i zamiast Safari odznaczyć inną dostępną. Wtedy to właśnie ta druga opcja będzie głównym miejscem w iPhone.

Apple pomaga ukrywać zbędne aplikacje

Ilość aplikacji w telefonie może momentami przyprawić o zawrót głowy, dlatego Apple znalazło na to rozwiązanie. Można nieużywaną aplikację mobilną ukryć. Wystarczy przytrzymać dłużej palcem ikonę wybranej apki, a następnie wybrać opcję usuń aplikację. Dalej pojawi się kolejne okienko z pytaniem, czy usunąć aplikację z ekranu początkowego? Wtedy należy wybrać ten wariant i zostanie ona przeniesiona do biblioteki aplikacji.

Apple

Przywróć wcześniej ustalone działania na iPhone

Zdarza się czasami tak, że chcemy wrócić do tego, co robiliśmy przed odłożeniem smartfona. Dlatego w iOS 14 od modelu iPhone 8 wzwyż znajduje się funkcja stuknij w tytuł. To opcja przede wszystkim dla osób praktycznych. Dzięki funkcji Stuknij w tył użytkownicy mogą dwukrotnie lub trzykrotnie stuknąć tylną część urządzenia, a następnie aktywować określone funkcje, czyli zrzut ekranu, wyciszanie urządzenia, wyświetlanie Centrum Powiadomień, aktywowanie Siri, regulowanie głośności i inne. Funkcja ta została zaprojektowana dla osób o specjalnych potrzebach w zakresie dostępności, ale powinna okazać się przydatna dla wszystkich użytkowników.

Aby włączyć tę funkcję, wybieramy ustawienia, a następnie otwieramy preferencje Dostępności. Następnie, przewijamy w dół do nagłówka Ruch i motoryka i wybieramy Dotyk. Po tym, przeijamy w dół jeszcze bardziej i naciskamy w opcję Stuknięcie w tył. Stamtąd można ustawić, czy chcemy aktywować opcję z podwójnym lub potrójnym stuknięciem.

Czytaj dalej