Kolejny atak! Electronic Arts było bezsilne!

11 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Electronic Art hakerzy 2021
Źródło: EA.com

W ostatnim czasie ataki hakerów to prawdziwa plaga Internetu, ale również spory problem gigantów z różnych branż. Tym razem cierpi Electronic Arts.

Aktualnie nie ma tygodnia, w którym w Internecie nie pojawia się informacja o działaniu przestępców w wirtualnej rzeczywistości. Microsoft, JBS - amerykański producent mięsa, właściciele kart płatniczych, Apple i inni giganci w swoich branżach w ostatnim czasie raportują o zwiększonej ilości prób uzyskania dostępu do danych wrażliwych lub o złamaniu systemów bezpieczeństwa przez hakera, lub nawet całej organizacji. Część z tych działań pochodzi między innymi z Rosji, czy Brazylii. Jednak nie to jest najważniejsze. Niepokojąca jest skala zjawiska i zróżnicowanie obszarów, w jakich ochrona ma ogromne znaczenie.

Czy to początek nowego konfliktu?

Dawniej haker robił wiele rzeczy dla zabawy i sprawdzenia swoich umiejętności. Tesla wykorzystywała wiedzę hakerów do uszczelniania oprogramowania w swoich samochodach elektrycznych. Mimo tego i tak padła ofiarą hakerów. Od kilku lat mówi się, że dane to nowe złoto lub ropa, dlatego teoretycznie zupełnie naturalne wydaje się, że grupa osób o dużych umiejętnościach chce ten fakt wykorzystać na swoją korzyść. Większość ataków hakerów w Internecie kończy się prośbą o zapłacenie okupu lub określona pula danych wrażliwych ujrzy światło dzienne. Czasem pojawiają się tylko informacje o ataku ze strony firmy, jednak jego skutki pozostają tajemnicą.

Electronic Arts EA Sports producent gier wideo

A co jeśli przykład wielu gigantów, w tym omawianego dzisiaj Electronic Arts to przykład nowego konfliktu gospodarczego, gdzie grupy interesów, chcą wzajemnie na siebie wpływać i przejmować niektóre ważne dane z punktu widzenia całej branży "bez jednego wystrzału"? Jak na razie większość poważnych w skutkach zhakowań dotyczyła niemal wyłącznie przedsiębiorstw, które są rozpoznawalnymi ekspertami o wiodącej pozycji w swojej branży.

Electronic Arts straciło kontrolę nad danymi!

Eelectronic Arts, studio odpowiedzialne między innymi za produkcję takich kultowych gier, jak Fifa, poinformowało, że padło ofiarą hakerskiego ataku. Dzięki niemu do przestępców wypłynęło około 780 GB danych. W tym kilka kluczowych informacji dotyczących głównych projektów firmy. Najistotniejszy mógł być kod źródłowy silnika Frostbite czy klucze API i SDK niewydanej jeszcze Fify 2022. Hakerzy aktualnie chcą około 28 milionów dolarów zapłaty, ponieważ twierdzą, iż mają dostęp do wszystkich serwerów EA. Na razie nie wiemy, co w tej sytuacji planuje zrobić Electronic Arts.

Czytaj dalej