Hyundai Kona N - samochód pozbawiony sensu?

11 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Hyundai Kona N 2021
Źródło: www.hyundainews.com

Motoryzacja w ostatnich kilku latach lubi eksperymentować. Czy Hyundai Kona N ma sens? Koreański producent ma ambitne plany. Szykuje się rynkowy sukces?

Początkowo połączenie sportowych doznań z samochodem typu SUV wydaje się przeciwieństwem, jednak Hyundai ze swoim modelem KONA w wersji N, udowadnia, że takie połączenia mogą być atrakcyjne. Jest to pierwszy model marki łączący nadwozie typu SUV z mocnymi osiągami, charakterystycznymi dla sportowych modeli Hyundai. Kierowcy docenią mocny silnik samochodu i emocjonujące wrażenia dźwiękowe, obszerną listę systemów bezpieczeństwa, a także właściwości jezdne. KONA N z całą pewnością, spodoba się aktywnym klientom, poszukującym samochodu o wysokich osiągach, który dopasuje się do ich codziennych potrzeb oraz dostarczy mnóstwo ekscytujących wrażeń na torze wyścigowym.

Motoryzacja nadal produkuje czterocylindrowe silniki

Nowy członek rodziny N został wyposażony w czterocylindrowy silnik 2.0 T-GDI o mocy 280 KM, lekkie, 19-calowe kute felgi aluminiowe oraz specjalne sportowe fotele. 8-biegowa dwusprzęgłowa skrzynia biegów (N DCT) zapewni jeszcze bardziej sportowy, wyczynowy charakter samochodu. KONA N została wyposażona w szereg wyczynowych funkcji, takich jak: elektroniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (e-LSD) oraz konfigurowalny system kontroli stabilności (ESC). Tryby jazdy zostały zoptymalizowane, aby usprawnić pokonywanie zakrętów. Tryb Traction zapewnia przyczepność w różnych warunkach drogowych, natomiast system N Grin Control oferuje do wyboru pięć trybów jazdy znanych z pozostałych modeli N (Eco, Normal, Sport, N i Custom). Funkcje takie jak Launch Control lub Creep Off zapewniają pełną efektywność na torze wyścigowym.

KONA N to prawdziwy „hot SUV” z osiągami hot hatcha. Ten nowy, sportowy produkt łamie zasadę, że SUV-y nie mogą być równie przyjemne w prowadzeniu. KONA N to więcej niż SUV. Potrfai potrafi pokonywać zakręty na torze wyścigowym, wnosząc emocje do codziennej jazdy.

Zmiany na zewnątrz nadają sportowego sznytu

Wygląd zewnętrzny obejmuje subtelne elementy stylistyczne w zarezerwowanym dla modeli N czerwonym kolorze. Nadkola w kolorze nadwozia podkreślają szerokość samochodu, wizualnie przybliżając go do podłoża. Wyjątkowy grill z dedykowaną atrapą, zintegrowanym logo N i odważnym układem świateł nowego Hyundaia KONA, dopełniają mocnego wyglądu pojazdu z przodu. Ciemnoszary emblemat Hyundai został umieszczony niżej.

Hyundai opracował specjalnie dla modelu KONA N nowy kolor nadwozia: Sonic Blue. Sonic Blue jest mieszanką koloru białego i jasnoszarego z domieszką koloru Performance Blue. Barwa została odpowiednio dobrana do nadwozia typu SUV, nawiązując jednocześnie do dedykowanego dla sportowych modeli Hyundai koloru Performance Blue. Ekskluzywny kolor nowego SUV-a spod znaku N kontrastuje z pozostałymi czerwonymi, ciemnoszarymi i błyszczącymi czarnymi elementami nadwozia, nadając nowemu Hyundaiowi KONA N drapieżnego i sportowego wyglądu. KONA N jest również dostępna w kolorze Performance Blue, który oferowany jest wyłącznie dla modeli N.

Hyundai Kona N 2021 - przód

Wnętrze nowego Hyundaia KONA N zaprojektowano w duchu sportowych osiągów i wrażeń zoptymalizowanych pod kątem wyczynowej jazdy. Do produkcji elementów wnętrza wykorzystano wysokiej jakości materiały. Jedną z wyróżniających się cech wnętrza tego SUV-a Hyundai jest sportowa kierownica N, której konstrukcja została zoptymalizowana pod kątem rozmieszczenia przycisków, wspomagających dynamiczną jazdę. Dwa konfigurowalne przyciski N na kierownicy pozwalają na dopasowanie ustawień do własnych potrzeb. Łopatki do zmiany biegów umożliwiają kierowcy zmianę przełożeń bez odrywania rąk od kierownicy. Hamulec ręczny został wykonany z antypoślizgowej perforowanej skóry, zapewniając bezpieczniejsze hamowanie. Klienci zauważą również akcenty w kolorze Performance Blue i wysokiej jakości metalowe pedały oraz sportowe fotele. Logo N na dźwigni zmiany biegów, hamulcu ręcznym, listwach drzwi i siedzeniach pozwala Klientom „poczuć to uczucie” za każdym razem, gdy znajdują się w samochodzie.

Hyundai Kona N 2021 wnętrze

Co z Hyundaiem i30?

Mechanika Hyundaia Kona N jest bardzo zbliżona do Hyundaia i30 N. Czy w takim razie zrobienie takiego samochodu jak Kona dla koreańskiego producenta ma sens? Marketingowo na pewno, ponieważ popularność segmentu SUV z roku na rok rośnie. I początkowo irracjonalna decyzja o zrobieniu aut o większym prześwicie względem tradycyjnych modeli, żeby później nadać mu sportowego charakteru, jest przyznaniem się do błędu. Jednak rynek pokazał, że taka koncepcja ma coraz więcej fanów, dlatego przyszłość modelu Hyundai i30 N, może być zagrożona, ponieważ w tym szaleństwie ukryta jest metoda na sukces.

Czytaj dalej