Sprzęt AGD i RTV z częściami zamiennymi 10 lat po zakończeniu produkcji

11 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Pralki pralnia sprzęt RTV
Źródło: Pexels.com

Komisja Europejska zobowiązuje producentów sprzętu AGD i RTV do produkowania części od 7 do 10 lat po zakończeniu produkcji akcesorium.

Nowe regulacje wprowadzone na terenie całej Unii Europejskiej mają ułatwić użytkownikowi wykonanie prostych napraw. Jednocześnie jeśli zdecyduje się on na oddanie sprzętu do serwisu, również takie punkty mają mieć preferencyjny dostęp do części niezbędnych do wykonania wielu napraw. Ma to ograniczyć wydatki na sprzęt przez mieszkańców Europy.

Na produktach pojawią się kody QR

Drugą nowością zasugerowaną przez Komisję Europejską jest kod QR umieszczany na każdym opakowaniu. W ten sposób sprzęt można dodatkowo sprawdzić w bazie kart produktów stworzonej wspólnie z EPREL (European Product Database for Energy Labelling). Od września 2021 roku kody QR mają pojawić się na opakowaniach żarówek. Aktualnie znajdują się one między innymi na lodówkach, telewizorach, zmywarkach do naczyń i pralkach.

Kuchnia lodówka dom


Sprzęt z minimalnym okresem dostępności części zamiennych

Stworzone przez Komisję Europejską zasady określają precyzyjnie, jakiego rodzaju części powinnyśmy kupić jeszcze przez kilka lat po zakończeniu produkcji.

  • wyświetlacze elektroniczne, płytki obwodu drukowanego, termostaty - 7 lat
  • tace, koszyki, termostaty, czujniki do urządzeń chłodniczych - 7 lat
  • pompy, bębny do prania, wyświetlacze, oprogramowanie, drzwi, uszczelki do pralek - 10 lat
  • wewnętrzne wyposażenie z tworzyw sztucznych - 10 lat

Unia Europejska Państwa Niemcy Polska


Zdecydowanie mniejsze zjawisko elektrośmieci

Sprzęt elektroniczny to współcześnie codzienność większości ludzi, gdy ulegnie awarii, mało kto zastanawia się, co dzieje się z nim dalej. Niestety spora liczba monitorów, pralek, komputerów, lodówek i innych sprzętów RTV i AGD trafia na wysypiska elektrośmieci. To szczególnie duży problem w krajach ubogich, które stają się magazynem na zużyte elektroniczne gadżety. Takie zjawisko sprawia, że Komisja Europejska postanowiła zwalczać nadmierną produkcję odpadów elektronicznych. Jednym ze sposobów ma być możliwość naprawiania większości sprzętów.

Czytaj dalej