Poradnik: Jak odkręcić filtr oleju? Sprawdź, co możesz zrobić!

11 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Mechanik wymiana filtra oleju garaż
Źródło: Pexels.com

W motoryzacji często pada pytanie - jak odkręcić filtr oleju. W poradniku poznasz kilka wskazówek i przekonasz się, że można uniknąć wizyty w serwisie.

Każdy powinien zdawać sobie sprawę, że użytkowanie samochodu to określone koszty, które trzeba ponieść raz na jakiś czas. Brakuje precyzyjnej odpowiedzi, kiedy należy wymienić filtr oleju. Na pewno należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Krótkie dystanse po mieście, gdzie w czasie podróży samochód jest gaszony i odpalany wielokrotnie, przez co zdarza się praca w zbyt niskiej temperaturze silnika przez dłuższy czas, wtedy interwał wymiany oleju wraz z filtrami powinien być skrócony do nawet 5000 -10 000 km dla samochodów osobowych.

Totalnym przeciwieństwem jest sytuacja, gdy pojazd pokonuje dalekie trasy poza miastem i jednostka napędowa funkcjonuje z optymalnymi parametrami. W tych okolicznościach można myśleć o wymianie filtrów, co 15 000 - 20 000 km.

Właściciele samochodów ciężarowych mają jeszcze inny, okres wymiany oleju wraz z filtrami Tutaj podobnie, jak w przypadku osobówek wizyty w serwisie zależą przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy oraz zaleceń producenta ciężarówki. Bezpiecznym odstępem pomiędzy wymianą tych elementów na nowe są przebiegi rzędu 40 000 - 100 000 km.


Jak odkręcić filtr oleju? Najlepiej użyć specjalnego klucza!

Skoro czytasz ten poradnik, to zastanawiasz się, jak odkręcić filtr oleju samodzielnie? Pamiętaj, że zrobienie tego ręką bardzo często jest niemożliwe. Najlepszym pomysłem jest zakup specjalnie zaprojektowanego klucza do odkręcania filtrów oleju. Ich ceny z roku na rok spadają i można je mieć już za kilkadziesiąt złotych.

Mechanik z kluczami, filtr oleju w warsztacie

Gdy w Twoim zestawie narzędzi brakuje wspomnianego klucza, a chcesz samodzielnie odkręcić filtr oleju sytuacja, jest nieco bardziej skomplikowana. Wtedy do dyspozycji jest kilka propozycji, jednak są one bardzo amatorskie, choć skuteczne.

  • zamocowanie paska do spodni na filtrze oleju i próba odkręcenia go przez poruszanie paskiem zgodnie z kierunkiem odkręcania
  • przebicie filtra śrubokrętem, przecinakiem, drutem. Tutaj trzeba uważać na inne podzespoły w okolicy. Przedmiot w obudowie filtra pomaga inaczej rozłożyć siłę i ułatwia odkręcenie
  • wykorzystanie klucza płaskiego.

Poradnik - najlepsze rozwiązanie - skorzystaj z pomocy profesjonalnego warsztatu

Jeśli użytkujesz samochód w ramach leasingu, musisz pamiętać o tym, że jakość serwisu ma wpływ na dotrzymanie warunków podpisanej umowy. Dlatego, zainteresowanie się tym, jak odkręcić filtr oleju, dla swojego bezpieczeństwa lepiej oddać w ręce profesjonalistów.

Mechanik klucz wymiana oleju opona

Czytaj dalej