Motoryzacja: Nissan Ariya pierwszy elektryczny crossover w ofercie

11 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Nissan Aryia przód premiera Polska
Źródło: Nissan.com

Motoryzacja z silnikami elektrycznymi jest coraz popularniejsza. Nissan Ariya to najnowsza propozycja japońskiego producenta na rynku dostępna od 2022 roku

Koncern z Japonii w ostatnich latach stawia na zmiany wizualne. Widać to między innymi po zmianie loga, oraz zupełnie nowej koncepcji na stylizację. Nissan określa wszystkie zmiany wspólną nazwą - NEXT. To najnowsza strategia, która w latach 2020 - 2023 zakłada budowę nowoczesnych samochodów o charakterze zeroemisyjnym.


Nissan stawia na crossovery i samochody elektryczne

Podczas oficjalnej prezentacji modelu Nissan Ariya w Polsce, Tomasz Latała - Golisz - Dyrektor Zarządzający Nissan Sales Central & Estern Europe powiedział:

Prezentację Nissana Ariya można porównać do premiery filmu bazującego na książce. Wcześniej, opowiadając o strategii Nissan NEXT, o tym jak widzimy naszą przyszłość jako marki, mogliśmy używać wyłącznie słów. Teraz dołączył obraz. Demonstrując nasze najnowsze dzieło, dokładnie pokazujemy, w jaki sposób łączymy dwa filary – pojazdy elektryczne i crossovery – w jednym modelu. To niezwykle ekscytujący moment. Zwłaszcza w takim kraju jak Polska, gdzie w przypadku Nissana odsetek sprzedaży samochodów elektrycznych w całkowitej liczbie zarejestrowanych aut wyniósł w 2020 roku ponad 6%. To kilkukrotnie więcej niż rynkowa średnia.”

Minimalistyczne wnętrza w motoryzacji to standard

Najnowsze modele niemal wszystkich marek mają do zaoferowania kierowcy i pasażerom bardzo minimalistyczne wnętrza. Większość funkcji zlokalizowana jest na dwóch ekranach, na których wyświetlają się niemal wszystkie komunikaty. Podobnie jest w kokpicie Nissana Ariya. Do dyspozycji jest wyświetlacz o przekątnej 12,3 cala. Kierowca może przełączać informacje pomiędzy ekranami, dzięki temu może mieć najważniejsze informacje zawsze przed oczami.

Nissan Aryia wnętrze kokpit interrior


Zasięg do 500 km na jednym ładowaniu - propozycja motoryzacji elektrycznej

Nissan Aryia to propozycja dla osób, które poszukują elektrycznego crossovera. We współczesnej motoryzacji przeliczenie mocy silników elektrycznych na konie mechaniczne jest dość trudne, jednak najnowszy model z Kraju Kwitnącej Wiśni legitymuje się parametrami od 218 do 394 KM. W słabszym wariancie pełny akumulator pozwala przejechać do 360 km, natomiast najmocniejsza odmiana może pokonać do 500 km. Jednak są to dane jeszcze przed oficjalną homologacją. Producent deklaruje przyspieszenie do 100 km/h w 5,1 sekundy. Jednak z punktu widzenia użytkowników samochodów elektrycznych dużo ważniejszy jest czas ładowania. Po 30 minutach korzystając z ładowarki w standardzie CCS do 130 kW możemy przejechać 300 km. Są to wystarczające parametry do poruszania się po miejskiej aglomeracji, a także okolicach. Jedne większe zakupy w galerii handlowej i spokojnie można wracać do domu ze sporym zasięgiem.

Nissan Aryia tył crossover coupe premiera Polska

Czytaj dalej