Firma SpaceX miała problemy z kapsułą Dragon!

10 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Dragon SpaceX
Źródło: SpaceX

Firma SpaceX Elona Muska w ostatnim czasie, świętuje niemal same triumfy, ponieważ każdy lot jest udany. Tym razem kapsuła Dragon miała spore problemy.

Podbój kosmosu pisany jest zwycięstwami technologicznymi, ale to porażki uczą najwięcej. Na początku SpaceX miał spore problemy z dopracowaniem swojej technologii, która gwarantowałaby zbudowanie rakiet i kapsuł wielokrotnego użytku. W ten sposób znacznie udało się obniżyć koszty lotów w przestrzeń okołoziemską, ale jednocześnie nadal trzeba spodziewać się problemów. W ostatnim czasie na szczęście wszystko przebiegało bez większych komplikacji. Niestety ostatnia misja z udziałem kapsuły Dragon odbywa się z problemami.

NASA stara się przewidywać wszelkie zagrożenia

Doświadczenie Stanów Zjednoczonych, a dokładnie ich agencji kosmicznej o nazwie NASA, jest na tyle duże, że niemal wszystkie podstawowe problemy, które mogą stworzyć zagrożenie dla powodzenia misji, można przewidzieć. Opracowano szereg procedur dla misji załogowych, jak postępować w przypadku awarii. Większość kroków pozwala wyjść z opresji cało, chociaż zdarzają się sytuacje, w których jedynie logiczne myślenie załogi oraz doświadczenie pozwalaj przeżyć zagrożenie. Częściowo procedury i sposoby postępowania w momentach, gdy nic nie wpisuje się w schemat widać w wielu kinowych produkcjach związanych z misjami kosmicznymi. Szczególnie te filmy, które są na faktach, pokazują, jak skomplikowany jest to proces. Niestety tym razem przewidywania ekspertów i wszelkiego rodzaju modele matematyczne oraz pogodowe zawiodły, ponieważ SpaceX ma problem ze sprowadzeniem swojej kapsuły Dragon na Ziemię.

Bill Nelson nasa spacex

Burza tropikalna Elsa krzyżuje plany

Głównym powodem, dlaczego nie udało się o czasie sprowadzić kapsuły Dragon na Ziemię, była burza tropikalna u wybrzeży Florydy i Kuby o imieniu Elsa. Początkowo kapsuła miała bezpiecznie wylądować w oceanie, ale całą procedurę z uwagi na siłę wiatru i zagrożenie dla urządzeń maszyny przełożono. Dzisiaj, czyli 10 lipca o 5:30 zaplanowano okazję do sprowadzenia kapsuły na Ziemię. Z mediów społecznościowych SpaceX, możemy przeczytać, że cały plan prawdopodobnie się udał, ponieważ Dragon wodował w oceanie. W ten sposób zakończyła się 22 misja dostarczenia ładunku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

SpaceX na pomoc teleskopowi Hubble'a?

Na koniec jeden drobny wątek związany z problemami w kosmosie. Obecnie największym wyzwaniem dla osób zaangażowanych w badanie kosmosu, jest rozwiązanie sytuacji z teleskopem Hubble'a. Pojawił się pomysł, aby wykorzystać doświadczenie SpaceX i stworzyć misję serwisową z udziałem kapsuły Dragon. Jednak SpaceX tak napisała na swojej stronie: "Technicznie byłoby to możliwe. Jednak ekonomicznie nieuzasadnione. Problem braku śluzy powietrznej może być rozwiązany przez odpowietrzenie całej kabiny. Tak robiono w czasie misji Gemini i Apollo. W rzeczywistości jest to niepraktyczne. Taniej byłoby zbudować i wysłać nowy teleskop Hubble’a, niż zaprojektować i stworzyć dodatkowe narzędzia potrzebne do serwisowania obecnego. Nowy teleskop byłby dobrym pomysłem z tego względu, że sprzęt użyty w teleskopie Hubble’a jest, jak na dzisiejsze czasy, zabytkowy."

Czytaj dalej