Facebook: wiesz, jak pobrać swoje dane?!

10 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
phone z Facebookiem
Źródło: Pixabay.com

Facebook to jeden z najpopularniejszych portalów społecznościowych na świecie, ale coraz więcej osób zastanawia się nad jego usunięciem. Jak to zrobić?

Facebook zrewolucjonizował poziom komunikacji i wiele wskazywało na to, że utrzyma się on na szczycie przez wiele lat. Tymczasem można zaobserwować powolny zwrot w kierunku innych mediów lub wręcz rezygnację z Facebooka. Ludzie przestają się aktywizować w sieci akurat w tym miejscu. Dużo większą popularność zyskuje, chociażby Instagram lub TikTok. Dlatego pojawia się pytanie, czy można zobaczyć, jakie dane gromadzi o nas Facebook i czy profil w tych mediach społecznościowych można usunąć. Na obje te informacje, odpowiedź brzmi: tak.

Zbieranie danych o użytkownikach - podstawa w Internecie

Jeśli przed usunięciem Facebooka chcesz się dowiedzieć, jakie dane o Tobie gromadzi portal Marka Zuckerberga, założyciela tego medium społecznościowego, masz taką okazję. Jednak można się zdziwić, jak z profilu z pozoru zwykłego człowieka zasysane są dane i co one o nas samych mówią. Facebook bazuje między innymi na naszych preferencjach dotyczących tego, co przeglądamy i gdzie klikamy. Na tej podstawie dopasowuje reklamy, abyśmy mogli oglądać i kupować to, co chcemy. Takie postępowanie oczywiście kosztuje pewną część prywatności, jednak zakładając konto na Facebooku, zgadzamy się na takie zasady gry.

Dane w internecie widoczne z komputera

Jak zrobić kopie danych z Facebooka?

To, że chcemy usunąć konto na Facebooku, wcale nie oznacza, że kopia danych tam zapisanych nie jest nam do niczego potrzebna. Dlatego Mark Zuckerberg razem z całym zespołem specjalistów dali użytkownikowi niepowtarzalną okazję na pobranie danych na swój komputer. Cała procedura jest łatwa i wymaga jedynie kilku ruchów. Po pierwsze trzeba zalogować się na swój profil z poziomu komputera, ponieważ urządzenie mobilne nie ma opcji tworzenia kopii. Dalej należy kliknąć w symbol trójkąta obok naszego zdjęcia na górnym pasku, dalej wybrać opcję ustawienia, a następnie po lewej stronie Twoje informacje na Facebooku. Później jest już tylko łatwiej, gdyż okno przekieruje Cię do Pobieranie Twoich danych, gdzie należy wybrać przycisk - Wyświetl.

W ten sposób zostajemy przeniesieni na stronę, gdzie możemy pobrać wszystkie dane, jakie Facebook zebrał do tej pory. W zakładce Poproś o kopię możesz wybrać zakres dat (pobrane zostaną informacje z wybranego przedziału czasowego), format pliku, w jakim dane zostaną pobrane oraz jakość pobranych multimediów. Chociaż możemy sobie personalizować, jakie dane chcemy pobrać, a jakie zostawić w Internecie, lepiej skorzystać z domyślnie zaznaczonych opcji, ponieważ zawierają one wszystko, czego możemy potrzebować. Gdy wszystko jest gotowe, nadszedł czas na wybór pliku pod nazwą, utwórz kopię i gotowe. Czekamy na pobieranie wszelkich informacji.

Czytaj dalej