Nauka zna nowe fakty! Trzeba zmienić podręczniki do historii?

10 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Antarktyda 2021 Maorysi
Źródło: Pixabay.com

Naukowcy sukcesywnie badają planetę i naszą historię. Najnowsze ustalenia szokują i skłaniają do zmiany myślenia o odkryciach geograficznych.

Historia potrafi zaskoczyć, a jej poznawanie to dla wielu ekspertów nieustanna podróż w nieznane. Najnowsze ustalenia wskazują, że to, co wiedzieliśmy o odkryciach geograficznych i podróżach prawdopodobnie trzeba zmienić. Wszystko za sprawą ustaleń, które pochodzą wprost z odległej Nowej Zelandii. Te malownicze miejsce wspólnie z historią jej mieszkańców rzuciło nowe światło na zdolności ludzi do żeglowania tysiące lat temu. Okazuje się, że nasi przodkowie byli o wiele bardziej zaawansowanymi żeglarzami, niż początkowo sądzono. Co bardzo interesujące dla Maorysów to rzecz oczywista i aktualne ustalenia są tam powszechnie znane.

Kim są Maorysi?

Z dzisiejszej perspektywy to rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii, którzy mają bardzo bogatą kulturę związaną z opowieściami, a także wielkimi wyprawami. W dawnych czasach zajmowali się oni przede wszystkim uprawą słodkiego ziemniaka oraz rolnictwem. Współcześnie w dużym stopniu przyjęli do swoich zwyczajów sporo elementów z kultury Zachodu, jednak nadal kultywują oni swoje tradycje. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Maorysów, są tatuaże na twarzy. Co ta wyjątkowa społeczność zrobiła dla historii ludzkości? Okazuje się, że postawiła stopę na jednym z kontynentów o blisko 1000 lat wcześniej, niż sądziła nauka.

Rosja była druga? Wiele na to wskazuje!

Dotychczas uznawano, że Antarktydę odkryto w 1820 roku, wtedy rosyjska ekspedycja postawiła na tym kontynencie swoje stopy. Najnowsze ustalenia pokazują, że to nie Rosja, ani Stany Zjednoczone, tylko Maorysi byli jednymi z pierwszych ludzi, którzy wiedzieli o istnieniu tego kontynentu i prawdopodobnie na nim byli o tysiąc lat wcześniej od Europejczyków. W pierwszej kolejności badacze wskazują na podróż morską początku VII wieku, którą przeprowadził polinezyjski wódz Hui Te Rangiora. To on i jego załoga mieli jako pierwsi zobaczyć wody Antarktyki na tysiąc przed Rosjanami. – „W niektórych narracjach Hui Te Rangiora i jego załoga kontynuowali podróż na południe. Daleko na południe. Robiąc to, byli prawdopodobnie pierwszymi ludźmi, którzy spojrzeli na wody Antarktydy i być może na kontynent” – tłumaczą naukowcy.

Lodowiec ocean nauka edukacja

Kilka innych postaci może mieć swój udział w odkrywaniu Antarktydy. Te Atu – człowiek z Ngāpuhi – został nazwany pierwszym Maorysem i pierwszym Nowozelandczykiem, który obejrzał wybrzeże Antarktydy w 1840 roku w ramach Ekspedycji Stanów Zjednoczonych. Maorysi odegrali również znaczną rolę w „heroicznej epoce eksploracji Antarktyki” pod koniec XIX i na początku XX wieku, wspierając europejskich odkrywców swoją wiedzą między innymi z zakresu medycyny i budownictwa.

Czytaj dalej