Badanie wzroku przez Internet? Czeka nas rewolucja w okulistyce!

10 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Glasses okulary badanie wzorku przez Internet
Źródło: Pixabay.com

W 2020 roku przekonaliśmy się, jak wiele rzeczy można zrobić przez Internet. Ta zupełnie nowa perspektywa otwiera ludzkość na pomoc około 2 mld ludzi.

Dostęp do dobrych specjalistów to nadal duży problem ludzkości. Mowa tutaj między innymi o dobrych lekarzach okulistach i optometrystach. Problem z wadą wzroku ma coraz więcej osób. Nomen omen przyczynia się do tego rozwój technologii, a także praca i nauka zdalna. Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany komputerów źle wpływa na oczy większości ludzi. Niestety nie każda osoba może sobie pozwolić na wizytę u specjalisty, żeby zakupić dobrze dopasowane szkła wraz z oprawkami w dowolnym terminie. Bardzo często czas oczekiwania do lekarza to nawet kilka miesięcy. Również koszty związane z usługami świadczonymi prywatnie są wysokie, dlatego spora grupa ludzi korzysta z ogólnodostępnych okularów naprzykład z supermarketów.

Wizyta u specjalisty przez Internet?

Oczywiście 2020 rok pokazał również, że legendarne już teleporady to przynajmniej kontrowersyjny temat, ponieważ nie w każdym przypadku lekarz może pomóc tak samo dobrze na odległość. Z takimi problemami borykali się z pewnością okuliści, ponieważ do prawidłowej diagnostyki wzroku konieczny jest profesjonalny sprzęt. Dotychczas nie było wielu możliwości, żeby taką wizytę przeprowadzić zdalnie z równie dobrym skutkiem dla pacjenta i poziomem satysfakcji. Na szczęście wedle zasady: potrzeba matką wynalazków, jedna z firm postanowiła podjąć się tego trudnego zadania i stworzyć narzędzia do wirtualnej diagnostyki wzroku z realnymi korzyściami. Okazuje się, że zainteresowanie tym tematem jest bardzo duże, a rynek może ulec wielkiej zmianie.

Samsung Galaxy S7

Gepetto - aplikacja dla każdego

Firma Gepetto zasłynęła z produkcji okularów wykonanych z drewna. Teraz chce dać ludziom coś jeszcze. Aplikacja mobilna Gepetto pozwoli na podstawie danych dobrać oprawki do typu urody, dzięki rozszerzonej rzeczywistości umożliwi ich wirtualne przymierzanie, przeprowadzi także przesiewowe badanie ostrości wzroku i dobierze szkła. Do wszystkich tych czynności wystarczy telefon albo tablet. Tak duża rewolucja w okulistyce i optometrii może być rozwiązaniem na ograniczony dostęp do specjalistów i wysokie koszty leczenia. Dzięki temu rozwiązaniu te dwa parametry powinny się zmienić na korzyść osób z wadami wzroku.

"Według WHO, na świecie mamy około 2 mld ludzi z wadą wzroku. Z każdym rokiem ta liczba się zwiększa, w efekcie czego rośnie również zapotrzebowanie na diagnostykę wzroku" – mówi Łukasz Mańkowski, Partner Zarządzający Aligo VC. Podobnego zdania jest również założyciel firmy Gepetto: "Nasz tryb życia powoduje, że wady wzroku występują coraz częściej, a popyt na diagnostykę i usługi okulistyczne rośnie. Usprawnienia pracy okulistów i optometrystów i ułatwienia dla pacjentów stały się niezbędne" – mówi Mateusz Toporowicz, założyciel Gepetto.

Czytaj dalej