Internet 6G zmieni wszystko, co znamy? Przekonamy się już w 2026 roku

10 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Komputery kwantowe Polska
Źródło: Pexels.com

Internet 5G wzbudza wiele kontrowersji, które dotyczą przede wszystkim jego wpływu na zdrowie. Naukowcy zapowiedzieli szóstą generację w 2026 roku.

Technologia związana z siecią 5G jest dopiero wprowadzana na rynek, a jej największą zaletą jest zwiększony i stabilny przesył danych. Maksymalnie może przesyłać ona do 20 gigabitów na sekundę, jednak stabilne łącze oferuje średnio 120 megabitów na sekundę. Takie wartości pozwalają już myśleć o wprowadzeniu do powszechnego użytku internetu rzeczy. Dodatkowo ze względu na duże zapotrzebowanie na najnowsze technologie różne branże mogą skorzystać z wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości z łatwością. Jednak rozwój jest naturalnym procesem, dlatego już rozpoczęto pracę nad następcą sieci 5G.

Internet 6G pod koniec dekady?

Emocje związane z siecią 5G nadal znajdują się na wysokim poziomie, a informacje o wstrzymaniu rozwijania sieci w niektórych krajach, tylko podsycają różne teorie. Niezależnie od tego prace projektowe nad Internetem 6G już ruszyły, a udział w nich deklarują Stany Zjednoczone, Chiny i Korea Południowa. Według ekspertów z ABI Research pierwsze korki w rozwoju tej technologii ruszyły już w 2018 roku. Efekty mamy poznać już za kilka lat, ponieważ pierwsze wdrożenia zaplanowano na 2026 rok. W ten sposób niemal w ciągu jednej dekady ludzkość dokona dużego skoku w rozwoju, ponieważ zapowiadana najnowsza generacja sieci ma oferować parametry na poziomie 1000 Gb/s. Tak duży przesył pozwala na korzystanie z wirtualnej rzeczywistości, razem z rozszerzoną rzeczywistością w każdej chwili. Dodatkowo dzięki temu również interakcja ludzi z maszynami awansuje na zupełnie nowy poziom.

Pojawią się ludzie cyborgi?

Na koniec odrobina fantazji, która może za kilka lat okaże się codziennością. Aktualnie mamy na ukończeniu pierwszy etap rozwoju Internetu Starlink, który ma być dostępny na całym świecie. Do tego Elon Musk wspólnie z firmą Neuralink pracują nad wszczepianym do głowy czipem, który początkowo ma pomagać w leczeniu różnych chorób. Jednak ze względu na to, że jest on łączony bezprzewodowo z innymi urządzeniami, otwierają się drzwi do komunikacji z maszynami. Prężnie rozwija się również Internet rzeczy, co za tym idzie w połączeniu z Internetem 6G mamy jedynie krok do stworzenia narzędzi, które złączą ludzi i maszyny niemal na stałe. Jeszcze kilka lat temu zaawansowana wizja przyszłości, dzisiaj już niemal dostępna na wyciągnięcie ręki. Jedno jest pewne, przed nami, jako ludzkością Interesujące czasy, które zmienią wszystko, co do tej pory znamy.

Gogle AR Apple 2025 rok

Czytaj dalej