Archeologia wykorzysta sztuczną inteligencję! To dzieje się w Polsce

10 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Sieć neuronowa dane komputer archeologia sztuczna inteligencja
Źródło: Pexels.com

Archeologia w Polsce zamierza wykorzystać sieć neuronową do poszukiwania nieznanych grodów i osad z przeszłości.

Sieć neuronowa działa w unikatowy sposób, ponieważ wprowadzenie do niej kodu z danymi, to dopiero początek procesu. Zaawansowana sztuczna inteligencja potrafi uczyć się samodzielnie. Z tej umiejętności planują skorzystać archeolodzy w Polsce. Dzięki temu archeologia może odkryć zupełnie nowe ślady aktywności człowieka z przeszłości.

Polak z grantem na rozwój projektu może zmienić archeologię

Jednym z głównych pomysłodawców wykorzystania w archeologii sieci neuronowej jest Piotr Wroniecki. Jak informuje PAP, stoimy przed rewolucją w tym obszarze - “Chcemy wykorzystać sztuczne sieci neuronowe do wykrywania dawnych śladów po konstrukcjach wzniesionych przez człowieka. Wbrew utartej opinii nawet w Polsce są jeszcze tysiące nieznanych reliktów po intensywnej i długotrwałej obecności człowieka” - mówi Piotr Wroniecki.

“Jeśli system będzie działał zgodnie z naszymi oczekiwaniami, może on z powodzeniem zrewolucjonizować archeologię – podobnie, jak wprowadzenie na jej potrzeby datowania radiowęglowego w pierwszej połowie XX w.” – kontynuuje Wroniecki.

Stanowisko archeologiczne turystyka Egipt

Sieć neuronowa potrzebuje danych do analizowania

Sztuczna inteligencja potrzebuje wprowadzonych danych, aby mieć materiał do analizy. Dlatego kilkuosobowy zespół z Uniwersytetu Warszawskiego będzie uzupełniać projekt o szereg danych, między innymi obrazami z satelity.

“[...] będziemy ją karmić terabajtami zobrazowań satelitarnych. Od kilku dekad na potrzeby archeologii naukowcy analizują te obrazy, ale zdjęcia przeglądają ludzie. Zajmuje to bardzo dużo czasu. Dodatkowo ludzie patrzą na nie w sposób subiektywny. Dlatego wielokrotnie przegapiają na nich dawne ślady po działalności człowieka. Liczymy, że sztuczna inteligencja będzie w stanie w sposób szybki, sprawny i zobiektywizowany je oznaczać” – opowiada Piotr.

Nieinwazyjna archeologia to przyszłość

Stworzenie stanowiska archeologicznego to duże nakłady pracy i finansów, które mogą dać niewielkie pod względem wartości historycznej. Dlatego coraz więcej osób sięga po rozwiązania nieinwazyjne dla terenu poddanego badaniom. Siec neuronowa to jeden z najnowszych pomysłów. Metody geofizyczne, zdjęcia satelitarne i fotografie lotnicze, na tym w pierwszej kolejności koncentruje się współczesna archeologia.

Polska z samolotu zdjęcia lotnicze

Czytaj dalej