Peugeot 9X8 - motoryzacja na miarę XXI wieku?!

9 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Peugeot 9x8 Le Mans 2022 prototyp front
Źródło: Peugeot Media

Sport motorowy to bardzo często jedno z pierwszych miejsc, gdzie w ekstremalnych warunkach może rozwijać się motoryzacja.

Wyścigi i rajdy samochodowe to od początku istnienia motoryzacji niesamowity poligon doświadczalny, w którym uczestniczy wiele marek samochodów z całego świata. Inżynierowie projektują rozwiązania, które przede wszystkim mają gwarantować najlepsze możliwe osiągi, jednak poza tym są doskonałym miejscem na testy części przed wprowadzeniem ich do masowej produkcji. Współczesne samochody wyścigowe to propozycja największych ekspertów od aerodynamiki i mechanik, która może przenieść pojazdy w nową erę, motoryzacji XXI wieku. Wszystko za sprawą filozofii współczesnego motorsportu, która ma łączyć ze sobą wydajność i szybkość. Aktualnie na podstawie obowiązujących przepisów ustalonych przez Międzynarodową Federację Samochodową, wyścigi i rajdy mają być z jednej strony widowiskiem pełnym szybkości oraz zwrotów akcji, a z drugiej być przyjazne dla środowiska naturalnego. Takie próby połączenia ze sobą ognia z wodą dają efekty w postaci Peugeota 9x8.

Wyścig długodystansowy sprawdzianem dla trwałości konstrukcji

Wyścigi samochodowe od ponad stu lat ekscytują ludzi na całym świecie. Przez lata ewolucji tego sportu wykształcił się dość jasny podział na wyścigi krótkodystansowe i długodystansowe. Te drugie należą do swego rodzaju elity, gdzie startują wyjątkowe konstrukcje. Jedną z najnowszych propozycji zobaczymy podczas legendarnego wyścigu Le Mans w 2022 roku. Wspomniana impreza to prawdziwy klasyk, ponieważ od wielu, wielu lat kierowcy z całego świata przyjeżdżają do Francji, żeby przez okrągłe 24 godziny rywalizować o tytuł najszybszego zespołu wyścigowego w różnych kategoriach oraz w klasyfikacji generalnej zawodów. Jedną z największych ciekawostek jest to, że część trasy wyścigu przebiega po drodze publicznej. Oczywiście na czas rozgrywania imprezy jest ona zamykana i dostosowana do standardów bezpieczeństwa. Jednak możemy przejechać się swoim cywilnym samochodem po nitce toru wyścigu Le Mans. Dla fanów motoryzacji i motosportu to prawdziwa gratka.

Peugeot 9x8 prototyp Le Mans 2022

Motoryzacja korzysta z technologii hybrydowej

Peugeot 9x8 to prototyp samochodu wyścigowego następnej generacji, który ma zadebiutować w Mistrzostwach Świata Wyścigów Długodystansowych FIA (WEC) w 2022 roku. Wyjątkowo wydajny energetycznie, napędzany silnikiem hybrydowym i wyposażony w napęd na wszystkie koła Peugeot 9X8 jest częścią opracowanej przez francuski koncern strategii Neo-Performance. Stworzono ją, by oferować najwyższe osiągi zarówno w samochodach seryjnych jak i wyścigowych. Zadbano też o to, by samochody miały niską emisję spalin i były przyjazne dla środowiska. Model 9X8 zawdzięcza swoje powstanie bezprecedensowemu połączeniu sił dwóch zespołów – inżynieryjnego Peugeot Sport i designerskiego Peugeot Design. Model zapoczątkowuje nową epokę w świecie wyścigów samochodowych, której symbolem jest bardzo płynna, pozbawiona tylnego spojlera linia nadwozia, jednoznacznie kojarząca się z marką. Unikatowe rozwiązania techniczne i zwinność – 9X8 to prawdziwy PEUGEOT.

Czytaj dalej