Stany Zjednoczone wymierzyły cios w Chiny! Szykuje się konflikt?

9 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Mikrochip technologia USA kontra Chiny
Źródło: Pixabay.com

Stany Zjednoczone zaczęły kolejną batalię o dominację w światowej gospodarce. Joe Biden razem ze swoim gabinetem wymierzył cios w Chiny.

Od 2020 roku świat boryka się z niedoborami mikrochipów i innych podzespołów do sprzętu elektronicznego. Wszystko przez ograniczoną produkcję, ponieważ zatrzymana ekonomia z powodu bezpieczeństwa, wymusiła również zmniejszenie wydajności w tym sektorze gospodarki. Takie posunięcie ma szerokie konsekwencje dla wielu branż. Nawet na pierwszy rzut oka bezpieczni producenci samochodów, również musieli ograniczyć produkcję. Spora ilość elektroniki w każdym z systemów nowoczesnego auta, wymusza stosowanie pokaźnej liczby mikrochipów.

Już na początku bieżącego roku amerykańscy giganci motoryzacyjni zwrócili się do gabinetu prezydenta z prośbą o zwiększenie produkcji mikrochipów oraz wsparcie finansowe. Pomoc jednak nadeszła dopiero teraz, ponieważ aktualny prezydent Stanów Zjednoczonych zainwestował w zwiększenie produkcji sprzętu na terenie USA. Pojawiły się również inne zapisy, które są swego rodzaju ciosem dla Chin.

Stany Zjednoczone podpisały nową ustawę

Joe Biden poinformował, że Stany Zjednoczone podpisały ustawę o Innowacjach i Konkurencyjności USA, na mocy której gospodarka otrzyma 52 mld dolarów na rozbudowę infrastruktury niezbędnej do zwiększonej produkcji mikrochipów. Z tego 10 mld dolarów mają otrzymać amerykańskie miasta, które mają być technologicznymi centrami promującymi gospodarkę. Dalej jest jeszcze ciekawiej, ponieważ w ramach wspomnianej ustawy Joe Biden razem ze swoimi współpracownikami, chce wesprzeć funkcjonowanie Narodowej Fundacji Naukowej. Projekt ma charakter nie tylko gospodarczy, ale jak sądzą obserwatorzy, którzy oceniają politykę USA od wielu lat, niemal każdy z tych kroków ma podłoże polityczne. Motywacją do działania jest zmniejszenie dystansu do Chin, jako jednego z największych potentatów w produkcji mikrochipów na świecie.

komputer klawiatura PC

Problemy przynajmniej do 2023 roku

Mimo z pozoru optymistycznych danych z rynku, ponieważ ma pojawić się ogromna kwota na inwestycje, amerykańscy eksperci pozostają sceptyczni. Nadal uważają, że przy obecnej sytuacji, jaką mamy na świecie oraz przez działania z poprzedniego roku, powrót do normalnego poziomu produkcji, niczym sprzed 2020 roku zajmie minimum kilka lat. Można spotkać się z różnymi prognozami, jednak aktualnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, jest normalizacja produkcji mikrochipów dopiero od 2023 roku. Do tego czasu ludzkość powinna zaakceptować zmniejszoną podaż oraz zdecydowanie większe ceny za mikrochipy i inne podzespoły do sprzętu elektronicznego.

Czytaj dalej