Jeff Bezos zaczyna turystyczny podbój kosmosu. Można wygrać lot!

9 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Astronauta podróże kosmos planety
Źródło: Pexels.com

Jeff Bezos razem z firmą Blue Origin chcą rozpocząć turystyczne podróże już tego lata. Co ciekawe, bilet na lot w kosmos można wygrać.

Kosmos od początku istnienia ludzkości fascynował. Kiedy człowiek postawił pierwszy krok na Księżycu, wydawało się, że podbój kosmosu to tylko kwestia czasu. Jednak od tamtej chwili minęło już trochę czasu i okazuje się, że wyścig o podbój kosmosu dopiero nabiera tempa, ponieważ zainteresowali się nim najbogatsi ludzie na świecie. Jeff Bezos, szef Amazona i właściciel firmy Blue Origin zamierza zorganizować komercyjny lot w przestrzeń okołoziemską. Nie wiadomo jeszcze, ile ma kosztować bilet. Jednak według szacunków agencji Reuters na podstawie cen przedstawionych przez konkurenta Blue Origin – Richarda Bransona i jego Virgin Galactic, za pierwszy komercyjny lot w kosmos trzeba będzie zapłacić nawet 200 tys. dolarów, czyli niemal 800 tys. złotych.

Lot w kosmos? Niczym w pierwszej klasie

Wydaje się, że lot w przestrzeń kosmiczną to ogromny wysiłek ze strony człowieka, jednak Jeff Bezos udowadnia, że może być inaczej. Okna większe od okien Boeinga 747, a statek zaprojektowany tak, by mogło nim lecieć sześciu pasażerów po suborbitalnej trajektorii, około 100 km nad Ziemią - takie warunki zapewnia New Sheperd, konstrukcja firmy Blue Origin. Najciekawsze jest to, że choć lot w kosmos jest bardzo drogi, to można go wygrać. Oczywiście w licytacji internetowej.

Ocean nauka edukacja ciekawostki księżyc

Powstała już strona internetowa, na której będzie można wylicytować bilet na lot statkiem Bezosa. Aukcja odbędzie się na żywo, w internecie 12 czerwca. Już teraz można się rejestrować i podawać swoją cenę na stronie https://www.blueorigin.com/. Przypomnijmy, że pierwszym miliarderem, który zapowiedział komercyjne loty w kosmos, jest Richard Branson. Jego Virgin Galactics rozpocznie działania od 2022 roku. On sam zamierza jednak polecieć w kosmos już w tym roku, w ramach próbnych lotów. Oprócz lotów suborbitalnych Virgin Galactic chce zaoferować prawdziwą turystykę kosmiczną m.in. loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną za 60 mln dolarów od osoby. W 2021 roku komercyjne loty zapowiedział też Boeing we współpracy ze SpaceX Elona Muska. Miejsce w pojeździe o nazwie Crew Dragon ma kosztować 50 mln dol.

Wolny rynek sprzyja obniżce cen

Chociaż może wydawać się to absurdalne, to rywalizacja Elona Muska, Jeffa Bezosa i Richarda Bransona, może przyczynić się do jeszcze niższych cen lotów w kosmos i ich większej komercjalizacji. Sektor prywatny jest o wiele sprawniejszy od państwowego, dlatego zupełnie naturalnym ruchem jest to, że takie firmy jak SpaceX opracowały technologię, których NASA wcześniej nie miało. Dzięki temu podbój kosmosu nabrał zupełnie nowego tempa i loty w przestrzeń okołoziemską odbywają się niemal co chwilę.

Czytaj dalej