Neuralink - ludzkość może stworzyć Park Jurajski, ale czy warto?

9 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Brama do Parku Jurajskiego
Źródło: Pexels.com

Neuralink znana firma związana z pracami nad czipem wszczepianym do mózgu wyszła z nowym pomysłem " Parku Jurajskiego" dwudziestego pierwszego wieku

Film pod znanym tytułem “Park Jurajski” był fikcją. Ciekawostką jest, że przedstawione w produkcji dinozaury żyły w różnych epokach. Większość z nich stąpała po Ziemi w czasie okresu kredowego, a nie jury. Takie odtworzenie gatunków wymarłych zwierząt w aktualnych warunkach na Ziemi, to marzenie pewnej grupy naukowców. Max Hodak, współzałożyciel firmy Neuralink uważa, że już dzisiaj prawdopodobnie ludzkość może powołać do życia zupełnie nowe gatunki zwierząt.

Inżynieria genetyczna - zakazany owoc nauki?

Udoskonalenie człowieka pod kątem jego sprawności fizycznej lub możliwości mózgu to oficjalnie fikcja. Zapewne istnieje grupa naukowców, która chętnie podjęłaby się badań nad modyfikacją kodu genetycznego człowieka. Jedną z największych przeszkód do rozpoczęcia prac nad takimi zmianami jest etyka. Klonowanie, modyfikowanie i tworzenie sztucznego życia z nowymi cechami budzi kontrowersje. Jednak według Maxa Hodaka ludzkość ma już możliwość tworzenia nowych gatunków zwierząt.

Park Jurajski jest w zasięgu, ale…

Jeśli założymy, że wskrzeszenie wymarłych gatunków jest możliwe, pozostaje jeszcze jedna kwestia. W przypadku dinozaurów środowisko naturalne na Ziemi przez miliony lat uległo diametralnej zmianie. Temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne, a nawet liczba zanieczyszczeń w powietrzu jest na zupełnie innym poziomie. Istnieje spore ryzyko, że dinozaury, jakie znamy, nie przetrwałby zbyt długo.

Dinozaur Park Jurajski model

Szalone pomysły są siłą napędową ludzkości

Warto pamiętać, że z pozoru szalone pomysły naukowców są siłą napędową w rozwoju ludzkości. Dawniej samochody, samoloty, a nawet najpopularniejsze leki były uznawane za eksperymenty i rzeczy, które mogą być zagrożeniem dla całej ludzkości. Takie postępowanie wynika między innymi z naturalnego strachu przed nieznanym. Gdy ludzie zaakceptują nowe okoliczności, nagle rzeczy kontrowersyjne stają się oczywiste. Jeśli nauka ma pomóc ludziom w zrobieniu następnego kroku w rozwoju, warto niektóre rzeczy rozważyć.

Wyspa na oceanie - turystyka

Czipy w mózgu to już się dzieje!

Jeszcze kilka lat temu informacje o możliwości wszczepienia do mózgu interfejsu, który daje szanse ludziom z problemami neurologicznymi na powrót do pełni sił, były uznawane za fikcje. Dzisiaj Neuralink zrealizowała swoje obietnice i jest jeszcze bliżej założonego celu. Zatem być może za kilka dekad inżynieria genetyczna będzie faktem powszechnie znanymi i akceptowanym.

Czytaj dalej