LG zamyka dział urządzeń mobilnych - koniec smartfonów!

9 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
LG smartfony z serii K
Źródło: LGnews.pl

LG - koncern znany między innymi z produkcji smartfonów kończy działalność w tym obszarze. Powód? Zbyt mocna konkurencja wśród producentów smartfonów.

Choć na początku roku plotki związane z zamknięciem działu urządzeń mobilnych zdementowali najważniejsi przedstawiciele firmy, przypuszczenia okazały się prawdą. Powodem zmiany decyzji jest słabnąca pozycja giganta w sektorze telefonów. Udział w tej części rynku z roku na rok spada. W marcu 2021 roku było to zaledwie 1,63%, gdzie w 2016 roku sprzedaż kształtowała się na poziomie ponad 4%.

23 miliony sprzedanych smartfonów w 2020 roku

23 miliony sprzedanych urządzeń w 2020 roku. Taka liczba może robić wrażenie jeśli brakuje w niej kontekstu. Dlatego Reuters informuje, że w tym samym czasie Samsung sprzedał 256 milionów sztuk. Na przestrzeni 2015 do 2020 roku LG odnotowało 4,4 mld dolarów straty. Takie dane wskazują dość jednoznacznie na motywy opisanej wcześniej decyzji.

LG 68s Smartfon


LG gwarantuje wsparcie dla wybranych modeli smartfonów!

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, że decyzja LG wiąże się z utrzymaniem wsparcia technicznego dla wszystkich użytkowników smartfonów, dzisiaj już wiemy, że będą pewne wyjątki. Najnowsze aktualizacje systemu Android otrzymają tylko niektóre modele. Klienci, którzy kupili smartfony z najwyższej półki, czyli seria G i V mogą liczyć na trzy aktualizacje Androida 11 i 12. W takiej samej sytuacji są użytkownicy LG Velvet i Wing.

Jednak pozostaje jeszcze jedna zmiana, ponieważ tylko dwie aktualizacje systemu otrzymają klienci korzystający z modeli serii K, a także LG Stylo. Taki obrót sprawy wygląda zdecydowanie mniej korzystnie dla wielu osób.

LG V60 ThinQ 5G smartfon


Przyszłość to Internet rzeczy i robotyka

Wygaszenie programu sprzedaży i produkcji smartfonów, a co za tym idzie, rezygnacja z 4% przychodu ma swoje konsekwencje. Aktualnie LG zamierza skoncentrować się na działaniach związanych między innymi z rozwojem Internetu rzeczy, a także robotyką. Tam najważniejsze osoby w firmie upatrują szanse na sukces, ponieważ sektor smartfonów ma zbyt dużą konkurencję.

A to właśnie pewnego rodzaju zmęczenie i utrata dystansu do najlepszych w branży odpowiedzialnych za produkcje smartfonów przełożyły się na straty finansowe, niską sprzedaż i zamknięcie programu. Oczywiście w najgorszej sytuacji są w tym momencie użytkownicy, którzy zostaną za kilka chwil pozostawieni bez wsparcia LG.

Czytaj dalej