Gadżety - układ scalony poszukiwany! Kłopoty na rynku są widoczne!

9 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Elektronika układ scalony informatyka
Źródło: Pexels.com

Gadżety bez układów scalonych? Są one obecnie podstawą funkcjonowania większości urządzeń, dlatego problemy z ich produkcją odczuwa cały świat.

Gadżety i inne akcesoria elektroniczne potrzebują układów scalonych, jednak ich dostępność na rynku jest ograniczona. Przyczyn spowolnienia w dostawie tych ważnych podzespołów należy szukać w pandemii koronawirusa, ponieważ fabryki zajmujące się tymi akcesoriami ograniczyły produkcję. W sytuacji gdy popyt na rynku przewyższa podaż, dochodzi do wzrostu cen i dłuższego czasu oczekiwania.


Brak elektroniki, czyli układów scalonych odczuwa Apple

Pamiętacie przesuniętą premierę iPhone 12? To właśnie między innymi z powodu kłopotów z układami scalonymi technologiczny gigant musiał odsunąć w czasie debiut najnowszej generacji smartfonów. Największy niedobór w tych elementów można zaobserwować między innymi w Stanach Zjednoczonych. Dlatego produkcja różnego rodzaju gadżetów to obecnie duże wyzwanie.

iPhone, Mac i Apple Watch smartfon


Koncerny samochodowe zwróciły się o pomoc do Bidena

Sojusz Innowacji Motoryzacyjnych zwrócił się z prośbą do rządu Stanów Zjednoczonych o wsparcie, ponieważ brakuje na rynku układów scalonych. Ze względu na to, że współczesne samochody mają na pokładzie dużo elektroniki, która ma również rolę gadżetu, zapotrzebowanie na tego rodzaju części jest ogromne. Cześć fabryk zmuszona jest do ograniczenia, a nawet wstrzymania produkcji samochodów.

Tesla Model S autopilot samochód elektryczny

Kiedy produkcja gadżetów z układami scalonymi wróci do normalności?

Jeśli spróbujemy się pokusić o prognozy związane z przywróceniem normalnej sytuacji na rynku układów scalonych, aktualnie nie ma takiej możliwości. Część ekspertów uważa, że sytuacja powinna się poprawić już w połowie tego roku. Z drugiej strony mówi się o 2022, a nawet 2023 roku. Tak duże rozbieżności wskazują na niepewność, a co za tym idzie na przykład wzrost cen między innymi elektroniki i samochodów.

Potrzeba matką wynalazków…

Istnieje oczywiście cień szansy, że taka sytuacja sprawi, iż na rynku pojawi się alternatywa dla obecnie projektowanych układów scalonych. Biznes szybko zapełnia próżnię, która panuje z powodu różnych kryzysów, dlatego być może z mało optymistycznej prognozy na najbliższe lata powstanie coś dobrego?

Jest to też argument dla zwolenników bardziej analogowych urządzeń, które działają na podstawie mechaniki, a nie elektroniki. Powrót do korzeni w przypadku motoryzacji jest teoretycznie możliwy, jednak różnego rodzaju gadżety dla wielu są obowiązkowym wyposażeniem. Nikt nie wie, jak w tej sytuacji zareagowaliby konsumenci.

Czytaj dalej