Nauka opracowała nową metodę recyklingu plastiku! Co z niego powstaje?

8 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Coffee to go problem z plastikiem na Ziemi
Źródło: Pixabay.com

Ludzkość ma duży problem z produkcją odpadów, ponieważ każdego roku każdy człowiek produkuje setki kilogramów śmieci. Nauka szuka sposobu na plastik.

Jesteśmy cywilizacją śmieci, ponieważ większość rzeczy, które wyprodukujemy, jako ludzkość ostatecznie zamienia się w odpady, które trudno składować lub poddać recyklingowi. W tej sytuacji nauka poszukuje sposobu na skuteczne zamienianie niektórych tworzyw w inne lub dawanie im nowego życia. Obecnie jednym z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego są maseczki chirurgiczne oraz rękawiczki gumowe, ponieważ od ponad roku produkujemy i zużywamy ich miliony sztuk dziennie. Nikt głośno nie mówi o ich wpływie na środowisko oraz gdzie są one składowane po użyciu. Żyjemy nieco chwilą i mamy wrażenie, że pewne sprawy są poza nami. Niestety w bardzo negatywnym scenariuszu może okazać się, że nomen omen lekarstwo jest gorsze niż sama choroba. Ostatecznie jaka decyzja była słuszna, oceni historia. Prawdą, jest to, że mamy ogromny problem z produkcją plastiku, ponieważ w pewnym sensie ludzkość jest jego ofiarą.

Ziemia zakładnikiem plastiku!

Wynalezienie plastiku było z jednej strony przełomowym odkryciem dla ludzkości, a z drugiej stało się po części jej przekleństwem, ponieważ bardzo szybko uzależniliśmy się od niego. Jest to bardzo wytrzymałe tworzywo, łatwe w produkcji i niesamowicie plastyczne, dlatego miejsc, w których można go z powodzeniem stosować, jest multum. Taki rozwój sytuacji sprawił, że inne naturalne surowce między innymi papier odeszły nieco w zapomnienie. Oczywiście poza stosowaniem samego papieru z drewna, używanie produktów z makulatury ma sporo sensu. Jednak nie spełniają one oczekiwań bardzo dużego zapotrzebowania ludzkości na różnego rodzaju pojemniki, kubeczki, sztućce, reklamówki, części i inne. Przez to w bardzo szybkim tempie doszliśmy do momentu, w którym tworzywo funkcjonalne, tanie i łatwo dostępne zaczęło wręcz zagrażać naszej egzystencji na Ziemi. Zmiany w środowisku naturalnym w połączeniu z rosnącą ilością plastiku w morzach i oceanach szokuje.

Siatka zabezpieczająca problem plastiku na Ziemi

Ratunkiem rozwiązanie z Nowej Zelandii?

Naukowcy z University of Canterbury w Nowej Zelandii opracowali metodę przekształcania biodegradowalnych plastikowych noży, łyżek i widelców w piankę, która może być używana jako izolacja w ścianach lub wypełniacz kapoków. Tego rodzaju małe plastikowe produkty są największym zagrożeniem dla morskich zwierząt i jednocześnie najchętniej wykorzystywanym. Dodatkowo pomysłu na ponowne wykorzystanie biodegradowalnego plastiku dotychczas nie było. Na szczęście pojawiła się okazja do zmiany, ponieważ odkryto metodę spieniania plastiku, a co za tym idzie, jego ponownego wykorzystania. Czas pokaże, czy tego rodzaju praktyka będzie powszechna.

Czytaj dalej