Angela Merkel dostrzega niebezpieczeństwo! Europa cyfrowo zagrożona?

8 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Angela Merkel Europa
Źródło: Pixabay.com

Europa stoi przed bardzo ważnym momentem w swojej historii, ponieważ jedna z kluczowych postaci odchodzi. Ostatni atak na Angelę Merkel daje do myślenia.

Niemcy zmienią niedługo kapitana, ponieważ po blisko dwudziestu latach w polityce kanclerz Niemiec - Angela Merkel przejdzie na polityczną emeryturę. Taka zmiana z pewnością będzie odczuwalna dla Europy i Polski. Na ten moment nie do końca wiadomo, kto będzie następcą Angeli i jaką drogę w polityce wybiorą Niemcy. Dużo ciekawsze z naszego punktu widzenia, jest zaangażowanie się w tę sprawę Rosji. Głównie pod kątem informatycznym, ponieważ ataki hakerskie przez Internet w stronę niemieckiego rządu, które pochodzą wprost z Rosji to coraz częstsze zjawisko. Prowadzenie pewnego rodzaju konfliktu hybrydowego od wielu lat przez Władymira Putina stawia szereg pytań.

Haker zaatakował już w 2015 roku

Niemcy padły ofiarą ataków hakerskich już w 2015 roku. Wtedy po kilku latach śledztwa Angela Merkel powiedziała: " Nie był to jakiś przypadkowy produkt działalności hakerskiej, tylko celowo przyjęta strategia - stwierdziła. Jest to „niesłychana“ historia i „oczywiście zakłóca współpracę opartą na wzajemnym zaufaniu“ - podkreśliła Merkel. - Traktuję tę sprawę bardzo poważne, bo jestem przekonana, że śledztwo zostało przeprowadzone bardzo starannie - dodała. - To boli. Codziennie zabiegam o lepsze stosunki z Rosją" - skomentowała.

Więc jeśli ktoś sądzi, że ataki cyberprzestępców na inne państwa to domena 2021 roku jest w delikatnym błędzie. Oczywiście częstotliwość takich działań była zdecydowanie mniejsza, a wszelkiego rodzaju skutki mogły być mniejsze lub porównywalne. Jednak ten przykład doskonale pokazuje, jak zabieganie o bezpieczeństwo cybernetyczne jest kluczowe w XXI wieku. Ostatnia sytuacja związana ze wirtualnym włamaniem do Bundestagu oraz na skrzynkę mailową Angeli Merkel spotkała się z brakiem komentarza.

Unia Europejska Państwa Polska Niemcy

Osoby powiązane z Rosją zwracają uwagę, a mowa tutaj między innymi o znanej postaci - Michaił Chodorkowski, były oligarcha i krytyk prezydenta Rosji Władimira Putina, zwraca uwagę, że bardzo prawdopodobne, iż w najbliższym otoczeniu Angeli Merkel znajdują się szpiedzy. Taki rozwój sytuacji sprawia, że powoli tworzy się na naszych oczach bardzo dobry scenariusz na film w klimacie sensacji.

Polska też zaatakowana

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak ostatnie wydarzenia w Niemczech wpłyną na odejście Angeli Merkel od władzy. Pewne jest jednak to, że takie sytuacje związane z przejmowaniem kontroli nad skrzynkami odbiorczymi polityków, czy wręcz całą infrastrukturą krytyczną, będą coraz częstszym zjawiskiem. Jeśli politycy nie zrozumieją, że Europa jest w nieco innej sytuacji niż jeszcze kilkanaście lat temu i do prowadzenia aktywnej polityki potrzebna jest armia, ale wyszkolonych ludzi od IT, to możemy być świadkami w najbliższym czasie jeszcze większych skandali z udziałem polityków.

Czytaj dalej