Smartfon na godziny?! Ekonomia współdzielenia zatacza szersze kręgi

8 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Smartfon iPhone ekonomia współdzielenia
Źródło: pixabay.com

Część osób na świecie dąży do ograniczenia własności prywatnej na korzyść wynajmu krótkoterminowego. Teraz na rynku można wynająć smartfon na kilka godzin.

Choć może wydawać się to dziwne dla osób, które są przyzwyczajone do własności prywatnej, ekonomia współdzielenia i wynajem to kolejny trend. Oczywiście towarzyszy im ekologia oraz elektromobilność. Dlaczego takie rozwiązania zyskują na popularności, jednak docelowo mogą okazać się ślepą uliczką? Jest za tym przynajmniej kilka przesłanek, ponieważ świat nie jest jednobarwny i każde rozwiązanie ma swoje złe i dobre strony. Wszystko zależy od argumentacji i sposobu wykorzystania całego potencjału.

Własność prywatna na marginesie?

Zostawmy teorie spiskowe i skoncentrujmy się na kilku faktach. Posiadanie czegoś na własność staje się coraz trudniejsze, ponieważ wzrost cen za produkty i usługi nie idzie w parze z progresją zarobków. Dlatego coraz więcej osób nie może sobie finansowo pozwolić na zakup czegoś na własność od samego początku. Jednym z najprostszych przykładów są mieszkania. Ich cena na rynku pierwotnym i wtórnym, jest bardzo wysoka. Oczywiście część osób może powiedzieć, że ze względu na zerowe, a czasem nawet ujemne stopy procentowe, to doskonały moment na wzięcie kredytu hipotecznego. Jednak prawda leży przynajmniej pośrodku, ponieważ ceny za wynajem mieszkania, czy domu mogą być porównywalne do raty kredytu hipotecznego, jednak paradoksalnie wynajem łatwiej uzyskać.

Portfel Unia Europejska pieniądze internet

Zakup samochodu prosto z salonu również powoli przestaje mieć ekonomiczne uzasadnienie szczególnie w przypadku pojazdów segmentu premium. Dużo lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia portfela, jest mniejsza comiesięczna rata, wraz z określonymi dodatkowymi usługami. Bank pozostawia możliwość wykupu takiego pojazdu, jednak coraz więcej osób tego nie robi. Pewną konkurencją dla leasingu jest najem długoterminowy lub abonament. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę, że ludzie coraz bardziej w tym aspekcie odchodzą od prawa do własności.

Od samochodu przez smartfon

Teraz krótkoterminowo można wynająć sobie niemal wszystko. Oczywiście za odpowiednią cenę, możemy mieć od smartfona, przez profesjonalny aparat fotograficzny lub kamerę do nagrywania filmów. Na samochodach, budynkach i śmigłowcach kończąc. Ekonomia współdzielenia zatacza coraz szersze kręgi i ma swoich zwolenników. Do sukcesu popularyzacji tego rodzaju konsumpcji trzeba zastosować określoną pulę argumentów. Możliwość skorzystania z rzeczy, na które nas nie stać, to jeden z nich. Z jednej strony daje to niesamowitą okazję do rozwinięcia swoich umiejętności i sprawdzenia, czy coś jest dla nas. Z innej perspektywy, jeśli coś jest wspólne, to dla wielu niczyje, w związku z tym poszanowanie, troska o dobry stan techniczny, żeby inni też mogli skorzystać, wydaje się mniej istotne. I to jedno z poważniejszych zagrożeń.

Czytaj dalej