Baza na Księżycu z polskim udziałem! Sprawdź, co zrobiliśmy!

8 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Moon Base Kernel baza na Księżycu
Źródło: ESA

Podróże w Kosmos i stała baza na Księżycu, to marzenie ludzkości od wielu dekad. Okazuje się, że może się ono spełnić dzięki Polsce. Co takiego zrobiliśmy?

Loty w kosmos, to jedno z największych osiągnięć współczesnej cywilizacji. Gigantyczne przedsięwzięcie logistyczne, technologiczne i finansowe, to "zabawa", tylko dla najlepszych. Dlatego w wyścigu kosmicznym od wielu lat silną pozycję mają Stany Zjednoczone. Na międzynarodową potęgę, także w podboju kosmosu wyrastają również Chiny. Co ciekawe Polska ma również swój niewielki wkład w aktualny podbój przestrzeni kosmicznej. Najczęściej Polacy służą swoją wiedzą i pomysłowością, a sukcesy łazików, tylko to potwierdzają. Mimo że poziom finansowania naszych projektów, jest w praktyce żaden, patrząc na zaangażowanie innych krajów, możemy mówić o kolejnym międzynarodowym sukcesie.

Baza kosmiczna zlokalizowana niedaleko Bieguna Południowego

Okazuje się, że jedną z najlepszych lokalizacji dla bazy kosmicznej na Księżycu, jest Biegun Południowy srebrnego globu. To właśnie na nim powstałaby baza. Oczywiście na samym początku jej budowy ludzkość zatrudni sztuczną inteligencję i roboty. Pomocne okażą się również drukarki 3D, ponieważ ich poziom zaawansowania pozwala na drukowanie niemal całych modułów takiej bazy. Na początkowym etapie rozwoju wszelkie substancje potrzebne do życia, jak woda i tlen pochodziłby z Ziemi. Zasilanie w energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych rozwiązuje szereg problemów.

Kosmos nauka astronomia ziemia

Sama budowla ma mieć charakter modułowy i po części korzystać z regolitu, czyli luźnej, zwietrzałej skały, która pokrywa bazę. W ten sposób chroni ona obiekt przed promieniowaniem i pomaga utrzymać stałą temperaturę. Projektanci z Polski uwzględnili nawet stworzenie sztucznej grawitacji wewnątrz obiektu, ponieważ przyciąganie na Księżycu jest mniejsze od tego na Ziemi. Opracowany przez zespół Moon Base Kernel projekt ma być domem dla pięciu ludzi.

Kosmos podbijają dzieci!

Zespół Moon Base Kernel to trójka ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 310 w Warszawie. Blanka wspólnie z Mikołajem i Kajetanem w konkursie Moon Camp Challenge zorganizowanym we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną pokonali 323 zespoły z 30 krajów. Ich projekt okazał się najlepszy i doceniony przez jury. Na szczególną uwagę zasługuje opisana powyżej dbałość o szczegóły, a także profesjonalna wizualizacja. Nie wiadomo, czy pomysł zespołu Moon Base Kernel będzie wykorzystany. Z pewnością byłoby to kolejne duże wyróżnienie dla młodych projektantów z Warszawy!

Czytaj dalej