LinkedIn służy szpiegom do rekrutacji? Internet znowu zaskakuje

8 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Komputery kwantowe Polska
Źródło: Pexels.com

Internet może służyć do robienia dobrych rzeczy, jednak ma też ciemne strony. Okazuje się, że LinkedIn stał się dobrą platformą do rekrutacji szpiegów.

Praca zdalna sprzyja rozwojowi nowych sposobów rekrutacji do wywiadu. Teraz do nawiązania kontaktu wystarczy zwykły LinkedIn, a przekonany jest o tym między innymi brytyjski wywiad. Okazuje się, że fałszywe profile wykorzystywane są do zdobycia zaufania oraz pozyskiwania informacji, które mogą mieć znaczenie dla innych państw. Czasami ta platforma jest również miejscem niemal jawnego rekrutowania do wywiadów takich państw, jak Chiny.

Wielka Brytania postanowiła walczyć z problemem

Brytyjski wywiad zdaje sobie sprawę z tego, że między innymi LinkedIn może służyć za miejsce do nawiązywania kontaktów o charakterze szpiegowskim, dlatego grupa ekspertów z Centrum Ochrony Infrastruktury Krajowej prowadzi szkolenia dla pracowników, jak rozpoznać prawdopodobnie fałszywe konta, które chcą nawiązać z nimi kontakt i wzbudzić u nich zaufanie. Przyczyną takiego zjawiska jest zwiększona samotność osób, które poszukują nowych relacji. Ataki ze strony wrogich wywiadów mają najczęściej bardzo subtelny charakter. Wyglądają, jak zwykłe rozmowy, a na pierwszy rzut oka profil nie wzbudza podejrzeń. Jednak Internet pozwala dokładnie odnaleźć osoby, które mają dostęp do poufnych informacji, dlatego cała relacja jest celowa, a skutki ujawnienia różnego rodzaju informacji mogą być nawet trudne do oceny.

BBC przypomina głośną sprawę werbowania przez Internet

Brytyjskie media przypominają, że Stany Zjednoczone miały poważny kłopot, gdy okazało się, że jeden z agentów CIA został zwerbowany przy pomocy platformy LinkedIn do współpracy z chińskim wywiadem. Po wyjściu na światło dzienne całego procederu oficer CIA został skazany na dwadzieścia lat więzienia za szpiegostwo. Dlatego okazuje się, że tą sprawą, czyli zwiększoną aktywnością szpiegów w sieci zainteresowało się również USA. Mają powstać specjalne kampanie społeczne, które przez uświadamianie ludzi z odpowiednimi informacji pokażą skalę tego zjawiska.

Wielka Brytania mandat policja

Szpiegostwo zawsze słynęło z innowacji

Wystarczy obejrzeć kilka szpiegowskich filmów z Holywood, żeby przekonać się, jak kreatywnymi instytucjami są wywiady poszczególnych państw. Okazuje się, że czasami do zdobycia cennych informacji wystarczy "tylko" Internet. Wybuchowe długopisy, latające samochody i mnóstwo broni maszynowej to oczywiście gadżety stworzone na potrzeby kina akcji. Najlepsze agencje wywiadowcze działają w ciszy, pod przykryciem, czasem przez wiele lat, budując wiarygodne profile na takich platformach, jak LinkedIn. Zapewne zjawiska szpiegowania w sieci poprzez używanie fałszywych profili nie da się już zatrzymać. Pozostaje jedynie być czujnym, szczególnie na początku, jeśli coś wydaje nam się podejrzane. Nawet, jeśli nie dysponujemy informacjami, które mogą zmienić losy świata.

Dane w internecie widoczne z komputera

Czytaj dalej