Czy pralka może być inteligentna? Samsung stworzył gadżety do prania

8 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
Samsung AI Control nowoczesna pralka Smart Home
Źródło: news.samsung.com

Jeszcze nie tak dawno pralka była stosunkowo prostym urządzeniem, które pomagało ludziom dbać o czystość. Samsung zrobił z niej gadżety i dał im AI.

Codzienne pranie bywa trudnym zadaniem, a mnogość programów sprawia, że trudno się zadecydować na ten o właściwych parametrach prania. Prawdopodobnie każdemu zależy na tym, aby jego ubrania były czyste, pachnące i wyprane możliwe najszybciej. Dlatego w inteligentnych pralkach znajduje się Program Pranie Optymalne AI, który za pomocą 4 precyzyjnych czujników dostosowuje długość programu, potrzebną ilość wody oraz detergentu do wagi i stopnia zabrudzenia pranych rzeczy. My już nie musimy się martwić o to, czy wybraliśmy odpowiedni program i zastanawiać się, czy dobrze odmierzyliśmy ilość płynu do prania, ponieważ tę część pracy wykona za nas urządzenie.

Panel AI Control do zarządzania danymi - centrum dowodzenia

Mózgiem inteligentnej pralki, a zarazem wyjątkowo intuicyjnym systemem do zarządzania ustawieniami urządzenia, jest panel AI Control. Podczas codziennego prania korzystamy zwykle z różnych programów, w zależności od tego, czy pierzemy bawełniane ubrania, odzież sportową czy pościel lub ręczniki. Pralki AI Control potrafią zapamiętać najczęściej wybierane programy oraz ich szczegółowe ustawienia, aby później rekomendować je automatycznie – nie musimy więc za każdym razem ustawiać parametrów od nowa. Wygodnej automatyzacji podlega także wybór programu suszenia, ponieważ panel AI Control, dzięki połączeniu WiFi, umożliwia współpracę pralki z suszarką z linii AI Control. Jakie mamy korzyści z tej współpracy? Na podstawie ustawień pralki suszarka dostosowuje także i swoje ustawienia. Jak to się odbywa? Po zakończonym cyklu prania suszarka wyświetli na panelu informację: rekomendujemy użycie programu np. Syntetyki. Rekomendacja ta powstała na podstawie tego, jaki program zakończył się przed chwilą w pralce. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy już marnować czasu na ponowne ustawianie parametrów w suszarce, a także mamy pewność, że ubrania zostaną wysuszone odpowiednio.

Pralka z aplikacją mobilną? Tak, to możliwe!

Aplikacja mobilna SmartThings w inteligentnych pralkach Samsung AI Control zapewnia dużą wygodę podczas codziennego użytkowania urządzenia. Dzięki niej możemy zdalnie włączyć i wyłączyć pralkę lub dostosować odpowiednie ustawienia. Aplikacja umożliwia nam także dodanie swojego ulubionego programu, ustawienie temperatury, wirowania oraz ilości płukań. Tak zdefiniowany program możemy następnie dowolnie podpisać, co ułatwi nam nastawianie prania w przyszłości. A to jeszcze nie wszystko, ponieważ zezwalając aplikacji na dostęp do korzystania z lokalizacji oraz pogody możemy liczyć na przydatne wskazówki. Na przykład, jeśli danego dnia pogoda nie będzie dopisywała, włączając pralkę odczytamy informację na wyświetlaczu o rekomendowanym w tym przypadku programie Pochmurny Dzień. Program ten ustawia wirowanie na wysokie obroty, aby niezależnie od warunków pogodowych ubrania szybko wyschły. Interpretacja danych z otoczenia oraz przekucia ich konkretne parametry to kolejna umiejętność naszej inteligentnej pralki.

Samsung AI Control nowoczesna pralka

Ponadto aplikacja SmartThings przypomni nam o konieczności dokupienia detergentu – w zakładce wpisujemy ile ml detergentu nam zostało, następnie aplikacja szacuje na ile prań go jeszcze wystarczy, a jeśli zechcemy wyśle nam powiadomienie. Aplikacja podpowie nam także jak najlepiej usunąć z ubrań makijaż, przyprawę curry, sok pomidorowy, czekoladę, herbatę, kawę, błoto, olej lub ślady po trawie. Inteligentna pralka nie wyręczy nas na każdym etapie prania, ale z pewnością sprawi, że obowiązek ten będzie dla nas o wiele mniej uciążliwy i czasochłonny.

Czytaj dalej