Astronomiczne bogactwo! Elon Musk traci dystans do rywali!

7 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Amazon majątek 211 mld dolarów
Źródło: Amazon.com

Ekscytowanie się wirtualnymi pieniędzmi i nieruchomościami najbogatszych to stały punkt programu wielu branżowych portali. Elon Musk stracił, a Bezos?

Pieniądze od zawsze ekscytowały ludzi, a połączenie władzy i majątków to dla wielu spełnienie marzeń. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy najbogatsi ludzie na Ziemi czują się spełnieni życiowo, pewne jest jednak to, że ich wirtualne majątki, przynajmniej w większości, mogą być powodem zachwytu, odrazy lub kontrowersji. Ostatnio Jeff Bezos przekroczył kolejną magiczną barierę bogactwa. Jego największy konkurent - Elon Musk ponownie stracił nieco dystansu.

To nie jest realna wycena!

Należy pamiętać, że wszelkie rankingi od listy najbogatszych ludzi według Forbesa, czy ranking prowadzony przez Bloomberg Billionaires, to nie jest faktyczna wycena majątku ludzi z tej listy. Zarówno ludzie z początku tych spisów oraz z ich końca są wyceniani na podstawie szacunków, prognoz, rynkowej wyceny, poziomu akcji ich spółek i innych parametrów. Większość swoich majątków nie trzyma w fizycznych aktywach, na pewno nie ma wypłaconych z konta wszystkich pieniędzy. Bardzo często prognoza wyceny rynkowej Amazon, Tesli, czy tego, jaką pozycję w rankingu najbogatszych na świecie zajmuje Elon Musk, ocenia się na podstawie pewnego symbolicznego założenia, które ma status prestiżowego.

Jednak istnieją głosy, że prawdziwie zamożni i wpływowi ludzie nie pojawiają się w żadnych rankingach, ponieważ działają w cieniu. W związku z tym bardzo możliwie, że wszelkiego rodzaju wyceny takich postaci, jak Elon Musk, czy Jeff Bezos, są mocno przeszacowane i można porównać je do bańki spekulacyjnej, która kiedyś pęknie. Mimo tego świat finansów, biznesu i technologii zachwyca się nad tym, co osiągnął Jeff Bezos ze swoim majątkiem.

Elon Musk Stany Zjednoczone SpaceX Tesla

Pomogło wojsko Stanów Zjednoczonych

Wypracowanie jeszcze większej przewagi przez Jeffa Bezosa nad jego największym konkurentem - Elonem Muskiem nie byłoby możliwe, gdyby nie decyzja amerykańskiej armii. Pentagon w Stanach Zjednoczonych zdecydował się zmienić nieco zasady gry i doprowadził do renegocjacji warunków na świadczenie wirtualnych usług chmurowych dla wojska. Teraz kontrakt z Microsoftem o wartości 10 miliardów dolarów amerykańskich przestał istnieć. Co za tym idzie, akcje Amazona, który świadczy podobne usługi, skoczyły o 4,7 punktów procentowych.

211 miliardów dolarów majątku!

Jedna zmiana, a jaki duży efekt na wirtualnej wycenie, ponieważ od wtorku Jeff Bezos i jego majątek są wyceniane na 211 miliardów dolarów. To o 8,4 mld USD niż wcześniej. Co za tym idzie Elon Musk, który jest na drugim miejscu z majątkiem na poziomie 180,8 mld dolarów, stracił nieco dystansu. W ten sposób obserwujemy szalony pojedynek technologiczny, finansowy i i kosmiczny pomiędzy tymi dwoma postaciami świata biznesu i technologii. Gdzie jest granica?

Czytaj dalej